Dom zaprogramowany
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 18 kwietnia 2013 18:48

Dom zaprogramowany

Nowoczesne technologie coraz częściej wykorzystuje się w budownictwie, aby zapewnić mieszkańcom wygodę, bezpieczeństwo i dodatkowe oszczędności. Sterowanie oświetleniem, roletami czy ogrzewaniem przestaje należeć do rzadkości. Kiedy rozwiązania te są faktycznie przydatne? I jakie są najnowsze możliwości?

Ciągłe dostosowywanie urządzeń domowych do zmiany warunków atmosferycznych, ilości osób w pomieszczeniach czy pory dnia może być męczące. Aby ułatwić życie mieszkańcom, warto zastanowić się nad rozwiązaniami, które będą czynności te wykonywać za nas.

Technologie oszczędzają

Inteligentne systemy sterowania domowymi urządzeniami przynoszą przede wszystkim oszczędności. Mniejsze koszty energii zapewnią czujniki obecności osób i natężenia światła w pomieszczeniach. Możliwe jest również sterowanie systemem za pomocą pilota, co pozwoli na przykład na wyłączenie instalacji w określonej części domu. Na zewnątrz można także zainstalować czujnik zmierzchowy, który będzie dostosowywał oświetlenie do pory dnia czy warunków pogodowych. Podobnie wygląda to w przypadku ogrzewania pomieszczeń czy wody. Ręczne ustawianie pieca przestaje być konieczne - można zastąpić je systemem elektronicznym, który choćby podczas nieobecności gospodarzy będzie utrzymywał niższą temperaturę. Dodatkową zaletą jest stały monitoring stanu urządzeń i ich parametrów, dzięki czemu wykrywanie przyczyn ewentualnych usterek będzie bardziej sprawne. – Dobrym rozwiązaniem są także rolety kompaktowe sterowane radiowo – mówi Artur Głuszcz ekspert z firmy MS więcej niż OKNA – Umożliwiają one dodatkową ochronę przed stratami energii zimą, a w przypadku słonecznych dni korzystanie w pełni z ciepła z zewnątrz. System ten pozwala nie tylko na ręczne sterowanie wszystkimi roletami w domu, ale też na automatyczne sterowanie czasowe – zamykamy na noc, otwieramy na dzień – dodaje.

Dobra atmosfera

Inteligentne technologie w domach zdobywają coraz większą popularność także dlatego, że zapewniają użytkownikom wygodę i bezpieczeństwo. Dostosowanie pracy urządzeń do potrzeb czy zadań domowników zapewnia komfort użytkowania. Samoczynnie otwierająca się brama, automatyczne podlewanie kwiatów w ogrodzie czy klimatyzacja, która włącza się po przekroczeniu określonej temperatury to tylko niektóre z możliwości, które dają tego typu rozwiązania. Jednocześnie bardzo ważnym aspektem jest bezpieczeństwo mieszkańców i całej instalacji. Podczas nieobecności właścicieli światło w pomieszczeniach może się co wieczór zapalać, a rolety co rano odsłaniać, co będzie sugerowało, że ktoś przebywa w środku. Aby zwiększyć funkcje antywłamaniowe rolet warto oprócz silnika ze sterowaniem zainstalować również wieszaki przegubowe lub rygle automatyczne. Dzięki nim skutecznie zamkniemy roletę, a tym samym uniemożliwimy podniesienie jej z zewnątrz. Warto wiedzieć także o tym, że sterowanie radiowe wspomnianymi instalacjami jest całkowicie bezpieczne – osoby nie znające hasła dostępu nie mają możliwości nim zarządzania. Częstotliwość radiowa wykorzystywana w systemach obsługi inteligentnych urządzeń domowych nie jest wykorzystywana przez inne domowe sprzęty, dzięki czemu nie będą one wzajemnie zakłócały swojej pracy.

Jak to zrobić?

Systemy sterowania inteligentnym sprzętem w domu mogą działać przewodowo lub bezprzewodowo. Te pierwsze działają dzięki magistrali zainstalowanej wokół domu. To przez nią do poszczególnych urządzeń docierają informacje o tym, w jaki sposób mają pracować. Wszystkie sprzęty muszą jednak posiadać mikroprocesor i pamięć, co umożliwi odbieranie i wykonywanie konkretnych zadań. Urządzenia takie powinny być połączone równolegle, aby w razie uszkodzenia jednego a nich nie zakłóciło to pracy pozostałych. - Wdrażanie systemów bezprzewodowych należy do zdecydowanie najłatwiejszych rozwiązań – mówi Artur Głuszcz ekspert z firmy MS więcej niż OKNA – Chociaż zaprogramowanie czy sterowanie systemem radiowym nie powinno sprawić żadnego kłopotu, warto jednak podczas decyzji zakupowych poświęcić chwilę czasu, aby właściwie zaplanować funkcje, które sterowanie będzie realizować i dobrać do nich odpowiednie moduły. Niektóre sterowniki umożliwiają nawigację nie tylko pojedynczym sprzętem, ale także całymi grupami (choćby według piętra), a do tego pozwalają uzależnić ich działanie od pory dnia. Dla ułatwienia istnieje też możliwość nadawania urządzeniom czy ich grupom nazw, zależnie od pomieszczeń ich użytkowania, np. „kuchnia", „salon" czy „sypialnie" – dodaje. Warto więc podczas budowy czy remontu domu zastanowić się, czy nie wyposażyć go w system inteligentnego zarządzania. Na etapie planowania będzie to najłatwiejsze do przeprowadzenia, a może przynieść wymierne korzyści.

 

Poprawiony: czwartek, 09 stycznia 2014 19:15