Zdrowa żywność może być przyczyną choroby - alergie pokarmowe typu III Drukuj Email
Wpisany przez Dr Mirosława Gałęcka   
niedziela, 14 kwietnia 2013 20:18

Zdrowa żywność może być przyczyną choroby. Alergie pokarmowe typu III

Panuje powszechny pogląd, że pewne produkty są korzystne dla zdrowia, podczas gdy inne szkodzą. Do pokarmów tradycyjnie uznawanych za zdrowe zalicza się nabiał i przetwory mleczne, pełnoziarniste pieczywo, warzywa i owoce, a także chude mięso. Jednocześnie staramy się unikać słodyczy czy czerwonego mięsa.

Zalecenia żywieniowe, mające zastosowanie do ogółu populacji, nie dopasowywane indywidualnie do stanu zdrowia danego człowieka, mogą być wręcz szkodliwe. Przyczyną takiego stanu rzeczy są między innymi opóźnione alergie pokarmowe typu III (IgG-zależne) tzw. niewidoczne lub ukryte.

W przeciwieństwie do nich alergie IgE-zależne są stosunkowo łatwe do wykrycia, bowiem już podczas kontaktu, bądź najpóźniej po kilku godzinach od ekspozycji na alergen, rozwija się reakcja uczuleniowa. Dzięki temu łatwo można określić, jakich składników naszej diety powinniśmy unikać, a wykonane badania specjalistyczne zazwyczaj potwierdzają obserwację pacjenta.

Zdecydowanie trudniej jest zidentyfikować alergię pokarmową IgG-zależną, gdyż większość chorych nie zdaje sobie sprawy, że odczuwane dolegliwości są wynikiem alergii. Jej objawy mogą wystąpić ze znacznym opóźnieniem – nawet po 3 dniach od spożycia pokarmu. Co więcej są one bardzo niespecyficzne np. przewlekłe dolegliwości żołądkowo-jelitowe, problemy skórne, silne migreny, uczucie chronicznego zmęczenia.

Wielu pacjentów bezskutecznie poszukuje przyczyn tych problemów, lecz po pewnym czasie rezygnują i próbują żyć z chorobą, stosując jedynie leczenie objawowe np. leki przeciwbólowe. Tymczasem eliminacja dolegliwości wynikających z alergii opóźnionej wymaga jedynie wdrożenia i przestrzegania odpowiedniej diety, opartej na specjalistycznym badaniu poziomu przeciwciał IgG przeciw wybranym składnikom pokarmowym.

Alergia pokarmowa typu III rozwija się u osób, u których dochodzi do powstania zespołu jelita przesiąkliwego. Jelito jest głównym miejscem kontaktu ustroju wewnętrznego ze środowiskiem zewnętrznym. Obecna tu bariera jelitowa u zdrowego człowieka działa na zasadzie filtra, selektywnie przepuszczając do krwi tylko odpowiednio małe i nieszkodliwe cząsteczki. Dzięki temu do krwi nie przedostają się bakterie, niestrawione składniki pokarmowe czy toksyny. Niestety tryb życia współczesnego człowieka sprzyja uszkodzeniu tej bariery i w efekcie rozwojowi alergii pokarmowej typu III. Do czynników najsilniej zwiększających przepuszczalność jelit należy permanentny stres, nadużywanie alkoholu, przebyte zakażenia wirusowe i bakteryjne, a także stosowanie popularnych leków np. antybiotyków czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wzrost ryzyka obserwowany jest także u osób w zaawansowanym wieku, gdyż w procesie starzenia profil bakteryjny zmienia się na niekorzyść. Tym niemniej alergia opóźniona dotykać może osób w każdym wieku, w tym również dzieci i niemowlęta.

Alergia pokarmowa typu III wynika z wystąpienia zespołu jelita przesiąkliwego, polegającego na braku kontroli nad składnikami, które przenikają z jelit do krwi. Traktowane są one przez organizm jak wirusy czy bakterie, co prowadzi do uruchomienia reakcji układu immunologicznego, produkującego przeciwciała IgG, wiążące się z antygenem, czyli cząstką pokarmową. W alergii IgG-zależnej naturalne reakcje układu odpornościowego prowadzą do rozwoju i podtrzymywania stanu zapalnego, bowiem organizm jest stale narażony na działanie alergenu. Opóźnienie pomiędzy spożyciem szkodzącego pokarmu, a wystąpieniem reakcji jest bowiem duże (nawet kilka dni), przez co pacjent nie identyfikuje szkodzącego mu pokarmu i nie eliminuje go z diety. Co więcej – zaobserwowano, że chory najchętniej spożywa właśnie te pokarmy, które mu szkodzą (efekt uzależnienia Seyle'a), pogarszając dodatkowo swój stan.

Według aktualnych badań naukowych alergia typu III jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości, stwierdzoną u ponad 50% społeczeństwa . Można ją jednak skutecznie wyleczyć, a podstawą terapii jest dieta oparta na wynikach badania ImuPro, które polega na oznaczaniu poziomu przeciwciał skierowanych względem wybranych składników pokarmowych.

Dr Mirosława Gałęcka

Instytut Mikroekologii

 


Instytut Mikroekologii w Poznaniu przeprowadza badanie ImuPro jako jedyny ośrodek w Polsce. Instytut uczestniczy w corocznej międzynarodowej kontroli jakości obejmującej 17 laboratoriów na całym świecie. Oznacza to, iż czułość i swoistość oznaczeń wykonywanych w laboratorium kontrolowane są przez niezależną organizację zewnętrzną (EvomedMedizinService GmbH). Instytut co roku spełnia wymagania dotyczące jakości wykonania badań, czego dowodem są otrzymane certyfikaty.

Dodatkowe informacje:

Instytut Mikroekologii w Poznaniu świadczy najnowocześniejsze usługi medyczne dla pacjentów oraz lekarzy z całej Polski. Jest to firma medyczna, która jako pierwsza wprowadza na rynek Polski innowacyjne analizy laboratoryjne na bazie własnych badań doświadczalnych, które przeprowadzane są według ogólnie przyjętych norm i standardów naukowych. Ponadto Instytut Mikroekologii ściśle i nieustannie współpracuje z najlepszymi jednostkami naukowymi i akademickimi w Polsce oraz zagranicą. Swą wizję firma realizuje poprzez:

• dokładność i wiarygodność przeprowadzanych badań laboratoryjnych

• zaangażowanie pracowników w życie naukowe

• lekarze pracujący w Instytucie zawsze poszukują do skutku źródła dolegliwości pacjenta, nigdy nie działają jedynie na objawy.

Instytut Mikroekologii bazując na ponad 50-letnim doświadczeniu Instytutu Mikroekologii w Herborn (Niemcy), jako pierwszy w Polsce zajmuje się przeprowadzaniem badań mikrobiologicznych, których celem jest rozpoznawanie rdzennych przyczyn wielu przewlekłych schorzeń. Są to zazwyczaj dolegliwości, z którymi pacjenci borykają się od lat, a których przyczyny nie są bliżej znane np.: dolegliwości skórne (atopowe zapalenie skóry, świerzbienie, łuszczyca, pokrzywka) czy też dolegliwości żołądkowo-jelitowe (biegunki, zaparcia, wzdęcia).

W skład Instytutu Mikroekologii wchodzi nowoczesne laboratorium wyposażone w specjalistyczny sprzęt laboratoryjny, profesjonalne narzędzia oraz niezbędne „know how" umożliwiające przeprowadzanie specjalistycznych badań. Zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w zakresie mikrobiologii oraz medycyny ogólnej.

Instytut Mikroekologii w Poznaniu przeprowadza badanie ImuPro jako jedyny ośrodek w Polsce. Instytut uczestniczy w corocznej międzynarodowej kontroli jakości obejmującej 17 laboratoriów na całym świecie. Oznacza to, iż czułość i swoistość oznaczeń wykonywanych w laboratorium kontrolowane są przez niezależną organizację zewnętrzną (EvomedMedizinService GmbH). Instytut co roku spełnia wymagania dotyczące jakości wykonania badań, czego dowodem są otrzymane certyfikaty.

Więcej informacji www.instytut-mikroekologii.pl 


/źródło - 38PR/