Czy skarby wiedeńskiej Kunstkammer znów zachwycą? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 01 marca 2013 19:06
Czy skarby wiedeńskiej Kunstkammer znowu zachwycą?

Wiedeńska Kunstkammer to najbardziej znacząca i wartościowa kolekcja dzieł sztuki oraz skarbiec dynastii Habsburgów. Dzieła gromadzono przez stulecia, od czasów późnego średniowiecza po czasy baroku. A od 01. marca 2013 można je znowu oglądać w wiedeńskim Muzeum Historii Sztuki.
Członkowie rodu Habsburgów przez wieki systematycznie gromadzili dzieła sztuki i inne eksponaty, które dzisiaj są bezcenne. Ponad 2.100 takich perełek można już podziwiać w wiedeńskiej Kunstkammer, która po długotrwałym remoncie ponownie została udostępniona zwiedzającym. Wartość zbioru, który restaurowano od 2002 r. do 2012 r., jest nieoceniona.

alt alt alt alt alt

Kunstkammer i tak zwane gabinety osobliwości władców stanowiły muzea i uzupełniały ówczesną wiedzę o świecie. W Wiedniu znajdują się dokładnie 2162 eksponaty, zostały one zaprezentowane w sposób usystematyzowany w 20 salach wystawowych wiedeńskiego Muzeum Historii Sztuki. Ekspozycja korzysta z rozwiązań najnowszych technologie w tym m.in. z tabletów i komputerów.

Na zmodernizowanej powierzchni niemal 2717 m² można poczuć ponad 1000 lat historii. Najstarszym prezentowanym dziełem jest tablica z kości słoniowej z IX w., a najmłodszym obraz na suficie z 1981 r. Najczęstszym materiałem, którego używano do tworzenia, czasami wręcz na zamówienie władców, kuriozalnych dzieł było złoto, brąz oraz kość słoniowa. Takie też eksponaty dominują na wystawie, ale z pewnością nie tylko je warto zobaczyć!


Bliższe informacje na stronie:
www.khm.at

Otwarcie 01. marzec 2013
Kunstkammer Wien
Maria-Theresien-Platz
1010 Wiedeń

zdjęcia:
1.Salzfass (Saliera) Benvenuto Cellini © Wien, Kunsthistorisches Museum
2.Surtout des Herzogs Karl Alexander von Lothringen, Pieter Jozef Fonson, Jakob van der Donck © Wien, Kunsthistorisches Museum
3.Großer Tafelaufsatz in Gestalt eines Reihers (Raiger) Saracchi-Werkstatt © Wien, Kunsthistorisches Museum
4.Apollo und Daphne Jakob Auer © Wien, Kunsthistorisches Museum
5.Venus felix Pier Jacopo Alari-Bonacolsi, gen. Antico © Wien, Kunsthistorisches Museum


/źródło - comPRess/wieninternational.at/Biuro Miasta Wiednia/

ps. Do Wiednia codziennie, a nawet dwa razy ddziennie można się dostać za niewielkie pieniądze (ok.50 zł) Bolskim Busem. Polecamy - redakcja BP

Poprawiony: piątek, 10 stycznia 2014 21:31