W onkologii ma być lepiej - 11 luty Switowym Dniem Chorego Drukuj Email
Wpisany przez Zofia Zubczewska   
poniedziałek, 11 lutego 2013 21:55
W onkologii ma być lepiej - 11 luty to Światowy Dzień Chorego obchodzony w Kościele katolickim

W 2013 roku czekają nas zmiany w systemie leczenia onkologicznego. Ma ono być prowadzone na podstawie standardów ustalonych przez Ministerstwo Zdrowia, ma być dostępne, kompleksowe, fachowe, przebiegać w regionie, blisko miejsca zamieszkania pacjenta. Plan ten wygląda naprawdę dobrze. Na wyniki trzeba poczekać, podobno tylko rok.
alt11 lutego, w Światowy Dzień Chorego odbyło się  VII Forum Liderów Organizacji Pacjentów poświęcone stanowi polskiej onkologii.  Dlaczego właśnie tej dziedzinie medycyny? Gdyż w ostatnim czasie podwoiła się w Polsce zachorowalność na nowotwory – to zdecydowanie zła wiadomość. Ma ona jednak jasną stronę, gdyż nie rośnie w tym samym tempie umieralność na nowotwory. Profesor Maciej Krzakowski (fot. z prawej) – Krajowy Konsultant w Dziedzinie Onkologii Klinicznej powiedział, że sytuacja wyrażona w liczbach wygląda tak: Co rocznie nowotwory rozpoznawane są u 150 000 osób (podobne liczby u kobiet i mężczyzn), z powodu nowotworów umiera rocznie 92 000 osób, a żyje z rozpoznaniem 450 000 chorych. Czyli częściej chorujemy na nowotwory, lecz rzadziej na nie umieramy co świadczy o tym, że co raz skuteczniej medycyna radzi sobie z tymi chorobami.

W liczbach sytuacja nie wygląda bardzo źle, jednak w społecznym odczuciu przedstawia się zupełnie inaczej. Media informują nas o dramatach chorych na raka – brakuje dla nich miejsc w szpitalach, czekają w kolejkach na badania specjalistyczne i chemioterapie, odmaw
ia się im prawa do refundowanych leków. Pytanie brzmi: czy są to jedynie medialne sensacje, czy prawdziwy obraz polskiej onkologii? Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie Ministerstwo Zdrowia zleciło w 2012 roku przeprowadzenie ankiety w 347 ośrodkach onkologicznych, w 16 województwach Polski. Z ankiety tej wynika, że mało gdzie chorzy na raka leczeni są prawidłowo, a wszędzie wydaje się na to dużo pieniędzy. Według prof. Krzakowskiego najpoważniejsze błędy w sposobie leczenia onkologicznego polegają na tym, że:
●Leczenie onkologiczne (czyli udzielanie świadczeń) prowadzone jest przez nadmierną liczbę ośrodków, a w wielu z nich nie ma odpowiednich warunków (braki sprzętu i specjalistów). Ale to nie koniec nieprawidłowości. Kolejne z nich to takie, że chorzy zatrzymywani są w szpitalu (czyli hospitalizowani) na zbyt dużą liczbę dni. W wielu ośrodkach tylko w warunkach hospitalizacji leczy się nowotwory. Brakuje leczenia jednodniowego i ambulatoryjnego, korzystniejszego dla z
decydowanej większości pacjentów onkologicznych.
●Bardzo dziwne jest to, że w niektórych województwach ( przykładowo dolnośląskim, łódzkim, opolskim) ośrodki zawierają umowy z NFZ na leczenie onkologiczne ale  nie zatrudniają odpowiednich specjalistów. Chodzi tu przede wszystkim o lekarzy onkologów klinicznych i specjalistów w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej. Mówiąc szczerze, to nie zrozumiałam kto w takich szpitalach leczy chorych na raka.
Powszechnie brakuje pielęgniarek onkologicznych i specjalistów od żywienia.
alt●Z ankiety wynika również dlaczego chorzy nie otrzymują szybkiej i koniecznej pomocy. Otóż dlatego, że ośrodki onkologiczne są rozmieszczone nie równomiernie. Np. na Śląsku jest 90 takich ośrodków a w mazowieckim tylko 32 choć  w obu województwach mieszka po tyle samo osób. Ośrodki są nierównomiernie wyposażone, czyli w wielu brakuje sprzętu i specjalistów. To właśnie powoduje, że pacjenci za długo czekają na diagnozę i rozpoczęcie leczenia.

Najczęściej jest tak, że pacjent tylko w jednym ośrodku w województwie może uzyskać pomoc kompleksową, taką o której każdy chory marzy. Polega ona na tym, że w jednym miejscu (pod jednym dachem jak to obrazowo nazwał Minister Zdrowia, obecny na sympozjum, Bartosz Arłukowicz fot. z prawej)) pacjent jest diagnozowany i leczony. Są to wojewódzkie ośrodki onkologiczne oraz oddziały Centrum Onkologii-Instytutu.

altO przyznawaniu pieniędzy
Na sympozjum obecna była prezes NFZ pani Agnieszka Pachciarz (fot. z lewej). Trudno mi jednak zacytować jakąkolwiek jej wypowiedź, która wyjaśniałaby dlaczego tak nierówno są traktowani chorzy onkologiczni, skąd tyle zażaleń i czy w ogóle Fundusz o nich wie, czyli mówiąc językiem urzędniczym dlaczego występuje „ zróżnicowanie pod względem dostępności podstawowych możliwości diagnostycznych w lokalizacji”.  Pani prezes powiedziała, że w minionych latac
h na onkologię wydawaliśmy ok.4 miliardów złotych, a w ostatnim roku więcej – 6 miliardów. Wiadomość ta podana została jako dobra. Ale czy nią jest, bo w świetle tego co ujawniła ankieta wynika, że pieniądze są trwonione. Fundusz nie gospodaruje nimi w sposób z góry zamierzony, najchętniej poprawiający jakość leczenia onkologicznego.

Zatem jak to leczenie poprawić
O tym mówił minister zdrowia,
. Otóż ma być to sieć leczenia raka. Sieć zbudowana ze specjalistów, nie będzie to żaden nowy gmach czy instytucja ( pomysły i fundusze na gmachy wyczerpane zostały przez NFZ). Specjaliści będą oceniali potrzeby w konkretnym regionie, sprawowali nadzór merytoryczny nad ośrodkami i kontrolowali jakość leczenia.
Powstaną standardy postępowania – czyli coś co dla pacjentów jest bardzo ważne. Każdy z nas dzięki standardom wie do czego ma prawo, co mu się bezwzględnie należy, czego ma się dopominać. Każdy pacjent onkologiczny ma być wyposażony w kartę leczenia. Z kartą tą będzie wracał np. z ośrodka wojewódzkiego do ośrodka lokalnego, czyli tam gdzie mieszka, i tam bedzie dalej leczony według zaleceń wymienionych w karcie. Ładnie brzmi. Zobaczymy czy wyjdzie.
Na razie jednak, Kochani Czytelnicy Babci Polki pamiętajcie o badaniach profilaktycznych. To więcej niż połowa sukcesu w walce z nowotworami, a pamiętajcie, że najwięcej  zachorowań na raka występuje wśród nas, czyli osób pomiędzy 50 a 79 rokiem życia. Najczęstszymi nowotworami u mężczyzn są ( i w najbliższych latach będą), rak płuca, gruczołu krokowego (prostaty) i jelita grubego. U kobiet – rak piersi, płuca, trzonu macicy.

Tekst -Zofia Zubczewska
Zdjęcia - Stefan Zubczewski


Poprawiony: środa, 08 stycznia 2014 13:41