Nordic Walking opanowuje świat Drukuj Email
Wpisany przez Stefan Zubczewski   
poniedziałek, 08 czerwca 2009 08:23
Nordic Walking opanowuje świat.

Co to jest Nordic Walking? To pewna aktywność ruchowa polegajaca na marszu ze „wspomaganiem” specjalnie do tego celu zaprojektowanymi kijami. Wymyślono ją Finlandii w latach dwudziestych poprzedniego alt stulecia. Nic nie powstaje bez przyczyny. Było to przedłużenie okresu treningu dla narciarzy biegowych, z tylko zimowego na całoroczny. Nordic Walking porównując z normalnym marszem angażuje 90% mięsni całego ciała.
alt
Przy marszu z kijkami zaangażowane są mięśnie klatki piersiowej, tricepsy, bicepsy, ramiona i mięśnie brzucha. Są one inaczej stymulowane niż podczas tradycyjnego marszu. Rozwijamy wytrzymałość ramion i ich siłę. Zużywamy znacznie więcej kalorii niż przy chodzeniu tradycyjnym. Przy chodzeniu z kijkami zwiększamy stabilność marszu. Odciążamy stawy co jest szczególnie ważne dla osób w wieku podeszłym. Mniejszy nacisk na kolana, biodra, piszczele oraz kręgosłup. Chodzenie z kijkami ułatwia poruszanie się, chodzimy wszędzie i o każdej porze dnia i roku. W marszu z kijkami fajne jest to, że może go uprawiać każdy, niezależnie od wieku, kondycji czy nadmiaru tłuszczyku… Można ten rodzaj sportu uprawiać po prostu wszędzie. Rozmaite badania wykazały, że prawidłowy trening techniką Nordic Walking pozwala usprawnić układ oddechowy i sercowo naczyniowy. Zwiększa pobór tlenu sporo ponad 20%, a w zależności od techniki nawet do 50%. Niewielkie obciążanie stawów powoduje, że technika Nordic Walking zalecana jest osobom otyłym. Nie pogarsza ona stanu obolałych (na skutek nadwagi) stawów w szczególności kolanowych. Podsumowując Nordic Walking rozwija mięśnie ramion, tułowia, barków oraz wszystkie mięśnie kończyn dolnych. Zwiększa mobilność górnego odcinka kręgosłupa łagodząc napięcia mięśni w okolicy barków. Porównując tradycyjny marsz z Nordic Walking spalamy tą techniką od 20 do 40 % więcej kalorii, a kijki pomagają wymuszając na nas lepsze utrzymanie postawy, równowagi i stabilności zwłaszcza w trudnym terenie. Bardzo ważnym jest, aby pierwsze kroki w marszu z kijkami wykonać pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Nie można ruszyć „w teren” bez odpowiedniej rozgrzewki, a także zakończyć marszu bez właściwego rozciągnięcia mięśni (stretching). To ostatnie jest o tyle ważne, że nie doprowadza do tzw. zakwasów. Dobrze jest też ruszać w marsz w osób kilka, ponieważ ułatwia to nam i poszerza zakres możliwości użycia kijków w rozmaitych ćwiczeniach „zbiorowych”. Z ostatniej chwili! Dowiedziałem się, że wymyślono specjalny system mocujący do kijków gumy o rozmaitym stopniu oporu. Gumy te pozwalają na znaczne rozszerzenie gamy ćwiczeń z kijkami. Nazywa się to Gymstick – Nordic Walking.
 
Zapewne zapytacie gdzie znaleźć tych instruktorów do nauki pierwszych kroków… W Internecie oczywiście. Podam Wam kilka adresów na początek: www.nordicsport.pl; www.aktywni.info; www.nordicwalking.edu.pl. Internetowy sklep z kijkami i akcesoriami do Nordic Walking (pierwszy adres) udziela zniżek dla emerytów i rencistów!!!

Powodzenia i zadowolenia z ćwiczeń!
Stefan Zubczewski

ROZGRZEWKA
alt
alt
alt
alt


NAUKA TECHNIKI NORDIC WALKINGU
alt
alt
alt
alt

TRENING NORDIC WALKING
alt

ZABAWY I GRY INTEGRACYJNE
alt
alt
alt
alt

Proszę o komentarze i uwagi oraz przedstawiajcie Wasze nowe propozycje – ćwiczeń z kijkami - Nordic Walking. 

Załączone zdjęcia wykonałem podczas pokazu szkoleniowego dla dziennikarzy, zorganizowanego przez Austria Info Sp. z o.o. w Warszawie oraz przedstawiciela regionu Vorarlberg w Austrii, Vorarlberg Tourismus GmbH – Thorstena Bayera (www.vorarlberg.travel). Dziękuję dziennikarzom „turystycznym” za udział w „sesji” fotograficznej oraz instruktorce Nordic Walking – Anecie Dowiedczyk www.nordicsport.pl.



 
Poprawiony: wtorek, 07 stycznia 2014 13:01