Lekka dieta karnawałowa Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 30 grudnia 2012 11:16
Lekka dieta karnawałowa

Specjalista ds. żywienia, Halszka Sokołow (d. Gędek) radzi, jak dbać o linię i zdrowo się odżywiać w czasie karnawału.
altWiększość z nas ma jakieś noworoczne postanowienie, na przykład „będę się więcej ruszać”, „schudnę”, „zadbam o swoje zdrowie”. To niestety zbyt ogólne i mało konkretne założenia. Aby dokonać zmiany, trzeba uszczegółowić sposób, w jaki zamierzamy ją przeprowadzić. Poniższe pomysły to małe kroki, które pomogą w budowaniu wielkich zmian.

Po pierwsze, przyjrzyj się swojej diecie - przez kilka dni notuj wszystko, co jesz i pijesz. Zrezygnuj z małowartościowych i wysokokalorycznych składników: słodzonych napoi, produktów typu fast-food, dań przygotowanych przy użyciu dużej ilości tłuszczu. Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone: ciemne pieczywo, brązowy ryż, kaszę czy pełnoziarnisty makaron. W ten sposób dostarczysz organizmowi dużych ilości błonnika oraz wielu cennych składników odżywczych.

W chłodne karnawałowe dni sięgaj po ciepłe dania, które są bardziej sycące niż posiłki zawierające dużo surowych składników. Do menu możesz włączyć np. rozgrzewający rosół z Kurczaka Zagrodowego Rosołowego z Podlasia (kurczak, włoszczyzna, cebula, natka pietruszki, przyprawy i makaron, wartość energetyczna porcji – ok. 190 kcal), ciepłe warzywne kremy czy tradycyjne zupy jarzynowe. Aby karnawałowy rosół był korzystny dla sylwetki, podaj go z niewielką ilością makaronu.

Wybieraj produkty dostarczające organizmowi białka, które przyspieszą tempo przemiany materii i pomogą realizować karnawałowe cele dietetyczne. Może to być niskotłuszczowy twarożek, jajka, ryby czy szybkie do przygotowania dania z kurczaka np. z duszonymi warzywami (mięso z piersi kurczaka, cukinia, pieczarki, papryka, cebula, pomidory i oliwa, wartość energetyczna porcji – ok. 190 kcal), lekkie szaszłyki z piersi kurczaka, cukinii i papryki.

Zadbaj o odpowiednią strukturę posiłków – te spożywane w pierwszej części dnia powinny być bardziej kaloryczne niż te o późniejszej porze. Pamiętaj o jedzeniu 5 razy dziennie i o nie wychodzeniu z domu bez śniadania. Jeśli zależy Ci na zgrabnej, karnawałowej sylwetce, sięgaj po produkty o niskiej zawartości tłuszczu. Zamiast wieprzowiny, wybierz mięso z piersi kurczaka, która dostarcza ponad dwa razy mniej kalorii i kilkanaście razy mniej tłuszczu (sałatka z kurczaka - pierś kurczaka, sałata lodowa, mini pomidorki, olej sezamowy, sok z cytryny i przyprawy, wartość energetyczna porcji – ok. 160 kcal), a także różnego rodzaju ryby. Tłusty nabiał zastąp półtłustym lub chudym.

altNie zapominaj o warzywach, również tych mrożonych, oraz o owocach, ale te drugie jedz w mniejszych ilościach – mają więcej cukru i dostarczają sporej dawki kalorii. Wybieraj przede wszystkim świeże owoce bogate w witaminę C, ponieważ te suszone są bardziej kaloryczne. Ogranicz słodkości. Jeśli chcesz przejść lekko przez karnawał, staraj się sięgać po nie nie częściej niż raz w tygodniu i wybieraj lżejsze desery np. ciasto drożdżowe zamiast faworków czy pączków. Co drugi dzień sięgaj po małą garstkę (tj. nie więcej niż 2 łyżki) różnego rodzaju orzechów, migdałów czy pestek, które zawierają duże ilości magnezu, żelaza i cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz poprawiają samopoczucie.

Zwróć uwagę na jakość spo
żywanych produktów. Czytaj etykiety, analizuj składy, wybieraj produkty, które są możliwie najbardziej naturalne i pochodzą z pewnego źródła np. Kurczaka Zagrodowego z Podlasia, który jest hodowany metodą chowu ekstensywnego i karmiony wyłącznie paszami roślinnymi pozbawionymi antybiotyków, dodatków mączek rybnych czy hemoglobiny. Tego rodzaju produkty będą najbardziej wartościowe dla organizmu.

Powyższe zalecenia dotyczą diety osób dorosłych, zdrowych i kobiet niebędących w ciąży, niekarmiących piersią. Więcej porad eksperta można znaleźć w serwisie www.zagrodowy.pl.

Kurczak Zagrodowy z Podlasia z nową etykietą i tacką w niebieskim kolorze dostępny jest od października 2012 r. W sklepach znajdziemy produkt zarówno w postaci całej tuszki w cenie ok. 11,99 - 12,99 zł/kg, jak i elementów z kurczaka - filet, noga, skrzydła, udo, podudzie - w cenie od ok. 13,50 zł/kg do ok. 23,99 zł/kg, w zależności od rodzaju elementu.I
nformacje o Grupie DROSED
Grupa DROSED to jeden z największych producentów drobiu i wyrobów drobiowych w Polsce. W jej skład wchodzą cztery spółki: Drosed S.A., Roldrob S.A., Sedar S.A. oraz Drosed Surowiec S.A.  Od 2000 r. DROSED należy do francuskiej Grupy LDC, która jest jednym z europejskich liderów w produkcji drobiu świeżego. Działalność Grupy DROSED koncentruje
się na czterech obszarach: surowcu, produkcji drobiu i elementów z drobiu, a także produkcji wędlin drobiowych oraz konserw drobiowych. Produkty marki DROSED, w tym standardowy produkt firmy – Pasztet Podlaski – są obecne na półkach większości hiper- i supermarketów, dyskontów, a także tradycyjnych sklepów. DROSED przykłada ogromną wagę do bezpieczeństwa wytwarzanych produktów. Firma rygorystycznie przestrzega najwyższych standardów sanitarnych, w zgodzie z normami dotyczącymi dobrostanu zwierząt oraz wymogami weterynaryjnymi i higienicznymi. DROSED jest w tym względzie w czołówce europejskich producentów, o czym świadczą liczne przyznane firmie certyfikaty, m. in. IFS i BRC.


/źródło - JBComm PR/