Sporo o oczach, o okulrach i o dbaniu o nie Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 27 grudnia 2012 18:47
Dobre widzenie na każdą odległość - okulary progresywne - obalamy mity

Okulary progresywne są tak tworzone, by odpowiednio korygowały wzrok i gwarantowały  komfort użytkowania. Nie mają więc uzasadnienia obiegowe opinie, że trudno się do nich przyzwyczaić.
altKiedy około czterdziestego roku życia pojawiają się  trudności z widzeniem na bliskie odległości, np. podczas odczytywania drobnego druku lub es  emesa, większość osób uznaje, że wystarczą gotowe okulary „do czytania”, niesłusznie broniąc się przed okularami progresywnymi. Gotowe okulary kupowane najczęściej poza punktami optycznymi, w drogerii lub na bazarze, nie są dobrane dla danego pacjenta, ponadto korygują tylko widzenie blisko. To co jest daleko lub w tzw. odległościach pośrednich (np. ekran monitora lub telewizora) pozostaje zamazane, bo widzenie jest źle skorygowane.
Inaczej jest w okularach progresywnych. Soczewki tych okularów są tak skonstruowane, że ich moc optyczna zmienia się płynnie pomiędzy górną i dolną częścią. W górnej części zapewniają one prawidłową korekcję do dali a w dolnej do bliży, np. do czytania. Płynna zmiana mocy pomiędzy tymi obszarami zapewnia też ostre widzenie przedmiotów położonych w odległościach pośrednich, np. ekranu komputera. Dzięki temu niepotrzebna jest dodatkowa para do  obserwacji przedmiotów z bliska. Używając okularów z soczewkami progresywnymi wystarczy tylko nieco pochylić głowę,  aby patrzeć przez właściwy dla danej odległości obszar soczewki. – Pierwsze okulary progresywne pojawiły się na rynku w latach 50. i od tej chwili ich asortyment znacznie się rozwinął. Minęły czasy, gdy jeden typ przeznaczony był dla różnych odbiorców, co powodowało, że wielu z nich odczuwało dyskomfort. Obecnie można wybierać wśród wielu ich odmian. Optyk czy optometrysta na pewno pomoże znaleźć te najbardziej odpowiednie – mówi Monika Krygier, ekspert z firmy JZO.
Wyniki ankiet przeprowadzonych w grupie osób w wieku 40-49 lat wskazują, że nie używają one odpowiednich okularów korekcyjnych. Dopóki radzą sobie z problemem (między inni kupując gotowe okulary „do czytania”) - nie idą do specjalisty. A warto wiedzieć, że noszenie okularów progresywnych dobrze jest rozpocząć jak najszybciej. – Okulary progresywne zaleca się nosić praktycznie zaraz po zdiagnozowaniu problemu z widzeniem bliży - nawet jeżeli będzie to okazjonalne. Dla tych osób są  specjalne so¬czewki progresywne, np.  StartUp z n
aszej oferty. Mają one taką konstrukcję, do której łatwo można się przyzwyczajać – dodaje Monika Krygier.

Komfort noszenia okularów progresywnych zapewnia to, że są one dobierane do indywidualnej korekcji wzroku, typu oprawy i wielu parametrów ważnych dla danej osoby, także użytkowych. Soczewki do nich można wybrać zarówno jako bezbarwne, barwione czy fotochromowe. Zawsze jednak powinny być one z powłoką antyrefleksyjną, zwiększającą komfort widzenia.  

Źródło: kwartalnik IZOPTYKA dostępny na stronie www.jzo.com.pl


Skuteczne sposoby na przemęczone oczy

Popękane naczynka, pieczenie, swędzenie, problemy z widzeniem, łzawienie – to podstawowe objawy przemęczonych oczu – dolegliwości coraz bardziej powszechnej w XXI wieku i dotykającej coraz młodsze osoby.

Godziny spędzone przed monitorem komputera czy ekranem telewizora skutecznie obciążają nasz narząd wzroku, co przekłada się nie tylko na problemy z oczami, ale także koncentracją, powodując uczucie ogólnego znużenia. Wpatrywanie się w jeden punkt bez ustawiania ostrości wzroku, akomodacji oraz zmiany położenia oczu powoduje, że ,,sztywnieją”, reagując na takie obciążenie wyżej wymienionymi objawami. Niestety, nie każdy ma możliwość zmiany pracy na taką, która byłaby łaskawsza dla wzroku. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów, które pomogą odprężyć oczy.

altBardzo pomocne jest ustawienie w okolicach miejsca pracy rośliny doniczkowej – jej zielony kolor działa odprężająco. Dodatkowo, jeśli jest to paprotka, nawilży powietrze i ureguluje jonizację w okolicach monitora. Skuteczne są także proste ćwiczenia, które można wykonywać podczas całego dnia pracy. W tym celu należy odwrócić na chwilę wzrok od komputera i skierować go na najdalszy widoczny punkt, najlepiej za oknem. Zmiana ostrości widzenia sprawi, że oczy ,,rozruszają się”, a mięśnie, odpowiedzialne za poruszanie gałkami zostaną pobudzone do działania. Po ćwiczeniach akomodacyjnych zastosować można ,,rysowanie wzrokiem”, czyli wykonywanie ruchów oczami w kierunku poziomym, pionowym oraz po okręgu.
Oczom nie służy także powietrze wysuszone przez grzejniki lub klimatyzację, dym papierosowy, mały druk oraz niewłaściwe oświetlenie. Jeśli w miejscu pracy panują wymienione czynniki, niestety zwykłe ćwiczenia oczu mogą okazać się niewystarczające.
W przypadkach tak niesprzyjających warunków lub szczególnej wrażliwości oczu na szczęście skorzystać można z pomocy farmakologicznej w postaci kropli czy kapsułek, zawierających składniki, przynoszące ulgę oczom, takich jak np. ZUMA Kapsułki. Zuma Kapsułki zawierają w swym składzie kwasy Omega-3, luteinę oraz wyciąg z płatków aksamitka i borówki bagiennej, poprawiające kondycje oczu, działające przeciwzapalnie oraz łagodząco. Obecność witamin E, C, kwasu foliowego, cynku, miedzi i magnezu zapewni ciągłość procesów regeneracyjnych, a zawartość zeaksantyny chroni przed chorobami plamki żółtej – informuje mówi mgr farm. Monika Jacyszyn-Owczarek, Specjalista ds. Informacji Medycznej firmy S-LAB Sp.zo.o.   - producenta specyfiku.
Suplementy żywieniowe, wspomagające jakość widzenia dostępne są bez recepty, warto jednak sprawdzić, czy w swoim składzie zawierają luteinę i zeaksantynę – składniki zaliczane do rodziny karotenoidów, będące podstawowymi barwnikami, znajdującymi się w centralnej części siatkówki. Pomagają one w filtracji niebezpiecznych dla oczu promieni UV, chroniąc je tym samym przed zmęczeniem i podrażnieniem.
Trudno odizolować się całkowicie od czynników, osłabiających oczy: smog na ulicach, ogólne zanieczyszczenia, suche powietrze, promieniowanie UV to bodźce, na które nie ma wpływu. Na szczęście można ich oddziaływanie ograniczyć, a nawet zminimalizować, a efekty ich szkodliwości skutecznie załagodzić.

www.s-lab.pl


Jak sprawić, by problemy z okularami wyparowały?


W czasie chłodnych i wilgotnych dni człowiek może napotkać na wiele problemów. Jednym z nich są zaparowane okulary. Należy pamiętać, że nie tylko utrudniają one widzenie, ale mogą także spowodować realne zagrożenie, np.: podczas jazdy rowerem. Co zrobić w tej sytuacji?
W niskiej temperaturze część pary wodnej zawartej w powietrzu ulega skropleniu i osiada na powierzchni soczewek okularowych. Osoby noszące okulary znają to uciążliwe zjawisko, szczególnie przy wchodzeniu z zimnego do ciepłego pomieszczenia. Jednak para na okularach może się też pojawić np. podczas biegania, kiedy wydycha się powietrze ustami albo w trakcie tak prozaicznych czynności jak picie gorących napojów. Można tego doświadczyć również w gorące dni, np. kiedy wysiada się z klimatyzowanego samochodu i od razu trzeba zdjąć okulary, żeby je przetrzeć z powodu zaparowania.
alt
Zamglone oznaczają niebezpieczne
Zaparowane okulary nie tylko utrudniają widzenie, ale mogą spowodować realne zagrożenie, np. podczas szybkiej jazdy rowerem. Ograniczona widoczność utrudnia sprawną i prawidłową reakcję na przeszkody występujące na trasie. W takich okularach łatwo się także potknąć. Szczególnie niebezpieczne jest to dla dzieci noszących okulary. Kiedy w zimie, podczas przerwy, wbiegają z podwórka szkolnego do budynku, zanim ich okulary odparują, po prostu nic nie widzą. Łatwo więc o wypadek. W tej sytuacji rodzi się pytanie, co zrobić. Na zaparowane okulary skuteczna jest powłoka OPTIFOG, czyli zmodyfikowana powłoka antyrefleksyjna, której wierzchnia warstwa posiada właściwości hydrofilowe (dosłownie: wodolubne). - Oznacza to skłonność do łączenia się z wodą, ale bez tendencji do jej wchłaniania – mówi Hanna Czyżewska specjalista ds. produktu w firmie JZO - Ta powłoka antyrefleksyjna nie tylko zapobiega zaparowywaniu okularów. Zwiększa przejrzystość soczewek, bo redukuje szkodliwe refleksy światła od ich powierzchni. To podnosi komfort widzenia i niweluje efekt szybkiego męczenia się oczu, np. związany z wielogodzinnym wytężaniem wzroku, podczas prowadzenia samochodu, czytania lub pisania. Wielowarstwowy antyrefleks chroni też soczewkę przed zarysowaniem oraz ułatwia użytkowanie soczewek. Warstwa antystatyczna powoduje, odpychanie kurzu, a oleofobowa zmniejsza przyleganie cząsteczek tłuszczu do powierzchni soczewek, tym samym ułatwia usuwanie zabrudzeń – dodaje Hanna Czyżewska.
Kupując okulary z powłoką OPTIFOG, otrzymujemy butelkę z aktywatorem oraz chusteczkę do pielęgnacji soczewek okularowych. Na każdą stronę soczewki z powłoką OPTIFOG należy nanieść jedną kroplę płynu aktywującego i wytrzeć do sucha. Wystarczy aktywację przeprowadzić średnio raz w tygodniu, żeby okulary nie zaparowywały. Kiedy jesteśmy w wilgotnym pomieszczeniu np. na basenie lub podczas deszczu soczewki trzeba starannie wycierać do sucha, nie pozostawiając ich do samoistnego wyschnięcia.
Żeby sprawdzić, jak działa powłoka hydrofilowa (wodolubna) na soczewkach OPTIFOG wystarczy przytrzymać okulary nad kubkiem z parującą, gorącą wodą. Wtedy doskonale widać, że soczewki z tą powłoką nie zaparowują.



/źródło -
alt/

Poprawiony: środa, 08 stycznia 2014 13:34