Tuńczyk na talerzyku, zachęta do podawania ryb dzieciom Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 23 sierpnia 2012 10:16
Tuńczyk na talerzyku, czyli kucharz zachęca do podawania ryb dzieciom

Pomimo zaleceń specjalistów do spraw żywienia, produkty pochodzenia morskiego zbyt rzadko goszczą na talerzach dzieci. Jedną z misji firmy Bolton Alimentari, producenta najbardziej znanego we Włoszech tuńczyka marki Rio Mare, jest istotna zmiana w tej kwestii.
altW edukacji najmłodszych w dziedzinie zdrowego odżywiania się i wyrobienia w nich dobrych nawyków żywieniowych, firmę wspiera szkoła gotowania - Tęczowa Kuchnia we Wrocławiu.  Akademia małych kuchcików oferuje bowiem lekcje gotowania dla dzieci w bezpiecznym środowisku, zachęcając swoich podopiecznych do kreatywności, samodzielności i zdrowej diety.

Dzieci to wybredni konsumenci. Brak apetytu, grymaszenie przy stole to problemy, z  którymi dzielnie muszą sobie radzić rodzice. Aby spełnić kulinarne oczekiwania małych niejadków trzeba się nie lada nagimnastykować. Na talerzach powinny zagościć zatem posiłki nie tylko smaczne, ale również przyciągające uwagę kolorem i ciekawą formą. Dania rybne również mogą oczarować najmłodszych smakiem, zapachem i wyglądem. Wystarczy odrobina fantazji, smaczna ryba i voila – przekonuj
e kucharz Justyna Pląskowska ze szkoły Gotowania „ Tęczowa Kuchnia”(Fot. z prawej)


Jestem zdecydowanym miłośnikiem ryb. Jako kucharz szczególną uwagę zwracam bowiem nie tylko na smak i wygląd przyrządzanych potraw, ale również na wartości odżywcze produktów spożywczych, z których gotuję. Mięso ryb zawiera dużo łatwo przyswajalnego białka, nasyconych i nienasyconych kwasów
alttłuszczowych( w tym cennych kwasów Omega 3), sporo składników mineralnych, jak wapń, fosfor, jod, żelazo oraz witamin A i D. Niestety słaby dostęp do świeżych ryb oraz opinia o trudności przyrządzania posiłków z ich udziałem zniechęca dorosłych, specyficzny smak i charakterystyczny zapach nie szczególnie przypadają, z kolei, do gustu najmłodszym. A szkoda, ponieważ ryby ze względu na swoje wartości odżywcze powinny znaleźć się w dziecięcym menu co najmniej dwa razy w tygodniu. Moich małym podopiecznym, których uczę samodzielności i swobody w kuchni pokazuję jak w szybki, prosty sposób możemy wyczarować finezyjne i naprawdę smaczne dania z rybą. Wiem jednak, że dzieci łatwo jest zniechęcić, kiedy potrawy są zbyt skomplikowane. Staram się zatem pokazywać maluchom te jak najprostsze w przygotowaniu. Kiedy przyrządzamy posiłki rybne świetną rolę spełnia tuńczyk z puszki lub pasty rybne, na przykład tuńczykowa. Wystarczy bowiem otworzyć puszkę lub tubkę, aby upichcić fantazyjne, pyszne, pachnące, kolorowe potrawy, takie jak fikuśne kanapki, a z niewielką pomocą starszych pizzę, zapiekanki, tosty, kanapkowe szaszłyczki, makarony, sałatki, czy nawet rybne hamburgery. Tuńczyk z puszki ma łagodny, odpowiadający dzieciom smak, posiada kluczyk ułatwiający otwieranie i nie zniechęca dzieci zapachem. Dla niewtajemniczonych, tuńczyk w puszce to przecież gotowana ryba z dodatkiem soli, bez konserwantów, dlatego nie obawiam się gotować dań na jego bazie. Smaczne i proste w zastosowaniu (zazwyczaj wymagają jedynie wyciśnięcia), pasty kanapkowe świetnie zdają egzamin zwłaszcza, kiedy dziecko samo przyrządza sobie kanapki. Wszelkie produkty produkowane z ryb, które serwujemy dzieciom powinny być bezpieczne dla zdrowia maluchów, czyli jak najlepszej jakości. Moim faworytem są te sygnowane marką Rio Mare, pod którą kryje się, jak deklaruje producent 100 % odpowiedzialności za cały proces produkcyjny, od chwili połowu do momentu, w którym produkt trafia w ręce odbiorców. Tuńczyk z ich oferty, z którego oprócz puszki produkowane są również pasty Paté pochodzi z najbardziej cenionych gatunków ryb, poławianych przy zachowaniu metod przyjaznych dla środowiska, w nieskażonych morskich wodach oceanicznych. Wyroby są bezpieczne dla małych dzieci, nie zawierają środków konserwujących ani dodatków. Są smaczne, delikatne, zdrowe , zachęcające małych kuchcików do kuchennych wyzwań również dzięki przyjemnej dla oka szacie graficznej.

Ciekawy przepis polecany przez kucharza dla dzieci:

Hamburger z tuńczykiem z selerem i pomidorem:

Czas przygotowania: 30 minut
Produkt Rio Mare: Pasta z tuńczyka Rio Mare Paté
 Danie: Główne
Sezon: Wiosna- Lato
Składniki dla 4 osób:
-Bułki hamburgerowe z sezamem - Tuńczyk Rio Mare Patéw tubce -2 pomidory - 60 g sera Gouda w plasterkach - 2 łodygi selera naciowego
Przygotowanie:
Bułki przekroić na pół i podgrzać. Pokroić pomidory w plasterki, a selera w małe kawałki. Seler poukładać na bułce liśćmi do zewnątrz, na nim położyć pomidory i ser, a następnie wycisnąć na nie obficie tuńczyka z tubki. Ozdobić selerem naciowym. Zamknąć wszystko górną częścią bułki i od razu podawać.

Tutaj można podejrzeć fantastyczne przepisy z użyciem Tuńczyka z puszki:

http://www.riomare.pl/przepisy.htm

a oglądając krótkie filmiki także przekonać się, jak łatwe w przygotowaniu są dania na bazie tuńczyka z puszki:

http://www.riomare.com/en/videoricette-hp.videoricette.htm

Zapraszamy zajrzeć również na stronę Szkoły Gotowania "Tęczowa Kuchnia"

http://www.szkola-gotowania.com


Tuńczyk w oliwie z oliwek marki Rio Mare:

Pojemność: 160 g
Cena brutto: ok. 10, 99 zł
Producent: Bolton Alimentari S.A.

Rio Mare Paté:

Pojemność: 100 g
Cena brutto: 9, 99 zł
Producent: Bolton Alimentari S.A.


Firma Bolton Alimentari S.A.– wpierw pod nazwą Manzotin, powstała w 1951 roku w we Włoszech w Cermenate, w prowincji Como. Od 1960 roku jej sztandarowym produktem stał się tuńczyk w puszcze. Przez lata spółka powiększyła asortyment marki Rio Mare o sardynki, pasty rybne i sałatki. Obecnie Bolton Alimentari jest częścią grupy Bolton Group, która zajmuje się produkcją i dystrybucją produktów na skalę międzynarodową oraz skupia marki m.in. z takich obszarów jak żywność, kosmetyki i gospodarstwo domowe. Prowadzona przez firmę polityka „Odpowiedzialna Jakość” gwarantuje poszanowanie dla środowiska i człowieka w całym procesie produkcyjnym. Członek – założyciel ISSF, Rio Mare promuje kulturę zrównoważonych połowów, które maja na celu ochronę ekosystemów morskich, a także samego tuńczyka.

/fot.Z.Ziaja&J.Pióro/

Poprawiony: piątek, 10 stycznia 2014 09:29