Zimowy spływ Nidką (Ruciane - Nida) Drukuj Email
Wpisany przez Wojciech Strzałkowski   
środa, 18 stycznia 2012 14:28

Zimowy spływ - Ruciane-Nida – kajakiem i na nartach

W dniu 14 stycznia 2012r. odbył się Pierwszy Zimowy Spływ Kajakowy rzeką Nidką. Trasa spływu prowadziła od nowo wybudowanego boiska Orlik przy Zespole Szkół Samorządowych w Rucianem-Nidzie, a kończyła w Wygrynach, w pensjonacie „Nad Zatoką”.

altPonad sześciokilometrowy szlak wiedzie najpierw lesistą doliną porośniętą m. in. dębami, bukami i olchami. Zimowy krajobraz wywiera ogromne wrażenie. Wąska na kilka metrów rzeczka toczy pod baldachimem drzew swe bystre w tym miejscu wody, a po prawej stronie wznosi się do góry stok ze starodrzewem. W wielu miejscach w poprzek rzeczki leżą zwalone drzewa – świadectwo, że bobry czują się na Nidce doskonale. Ślady ich bytowania i działalności widać zresztą na każdym kroku. Na brzegach leżą okorowane pnie, a z nurtu wystają gałęzie. Niżej, gdzie nurt spowalnia, a  Nidka rozlewa się i tworzy szerokie zakola, pośród wyschłych traw i krzaków, można wypatrzeć bobrowe żeremia. 
Dalej trasa wiedzie pod mostem drogowym, a wąski, kamienny tunel, wartki nurt i echo dostarczają niezapomnianych doznań. Za mostem rozpościerają się trzcinowiska, przez które prowadzi jedynie korytarz trasy spływu. Zieleń rozciągającego się po obu stronach lasu, biel wirujących płatków śniegu i żaltółte trzciny, tworzą kolorystykę zimowej scenerii. 
Za trzcinami rozpościera się jeszcze niezamarznięte i długie na ok. 1 km Jezioro Wygryńskie (Wigrynki).  Stąd widać już zabudowania malowniczo położonej wsi Wygryny i czekające na turystów pensjonaty i kwatery agroturystyczne. Jeszcze tylko krótki odcinek Nidką i kajaki docierają do Zatoki Wygryńskiej – J. Bełdany. Trasa skręca w lewo i wzdłuż brzegu płyniemy do pensjonatu „Nad zatoką”, gdzie już na nas czeka gorący bigos i kiełbaski z grilla.
Trzeba się spieszyć, bo za pół godziny rozpoczyna się lekcja narciarstwa biegowego. Okazuje się, że ta forma narciarstwa wcale nie jest taka trudna, a jej coraz większa popularność może w przyszłości przysporzyć gminie turystów. Zainteresowanie biegówkami rośnie z roku na rok i kto wie, czy oprócz żeglarstwa atutem Rucianego-Nidy nie będą w przyszłości narty? Pierwsze kilometry tras już zostały położone, a gmina czeka na gości. Jeśli śnieg dopisze, być już niedługo zjadą pierwsi narciarze, których przyciągną mazurskie krajobrazy.    
- To dopiero początki. – mówi burmistrz Rucianego-Nidy Zbigniew Opalach – Tworzenie nowego produktu turystycznego wymaga czasu, zaangażowania całego środowiska i ogromnych nakładów. altPierwszy krok został już zrobiony i Nidka, jeszcze zupełnie nieznana trasa kajakowa, może być atrakcją przez cały rok. Jeśli jeszcze udałoby się to powiązać z narciarstwem biegowym, to mamy konkretny produkt na sezon zimowy.   
Trasa narciarska z Wygryn do Rucianego-Nidy wynosi 7.5 km. Rozpoczyna się we wsi i prowadzi do parkingu przy Szkole Podstawowej nr 2 lub parkingu przy ul. Cichej. Jej przebieg konsultowano z Nadleśnictwem Maskulińskim w Rucianem-Nidzie, dzięki czemu wiedzie ona przez tereny bardzo urozmaicone przyrodniczo i terenowo. Na szlaku obejrzeć można kilka pomników przyrody, a z punktów widokowych podziwiać zimową panoramę na Jezioro Bełdany.
W spływie udział wzięło ponad 30 osób, których nie przestraszyły zima i padający tego dnia śnieg. Start był przekładany kilka razy, ponieważ grudniowa aura wyraźnie nie sprzyjała organizatorom.
- Nie ma zimowego spływu bez śniegu. – wyjaśnia burmistrz Opalach – Kiedy wreszcie zdecydowaliśmy, że nie czekamy i płyniemy, krajobraz zmienił się w ciągu jednej nocy.     Wszyscy uczestnicy jednogłośnie prosili o jak najszybsze powtórzenie imprezy.
 
Od Redakcji BP - Babcia Polka ma nadzieję, że w następnym spływie weźmie udział jeśli zostanie zaproszona :)

Tekst: Wojciech Strzałkowski
Zdjęcia: Paweł Wagner



Spływ sponsorowali: Kajaki centrum – Witold Adamski, Pensjonat „Nad Zatoką” Wygryny – Zbigniew Grek,
www.dobrazuza.pl, Piekarnia Dybówek, Nadleśnictwo Maskulińskie w Rucianem-Nidzie, Studio Sylwetki OD – NOWA.  Organizatorem był Urząd Miasta i Gminy Ruciane – Nida, we współpracy z LOT – Mazury Południowe i LDG „Mazurskie Morze”.    


Poprawiony: wtorek, 07 stycznia 2014 16:08