Światowy Dzień Cukrzycy Drukuj Email
Wpisany przez Gaina   
wtorek, 15 listopada 2011 23:20
Światowy Dzień Cukrzycy

„Pracuj z cukrzycą” to hasło tegorocznego, jubileuszowego dnia walki z tą chorobą, zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. 

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest co roku 14 listopada, w dniu urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga. W tym roku przypada 90 rocznica zastosowania leku ratującego życie u pierwszego pacjenta oraz 20 rocznica obchodów tego dnia w Polsce. Honorowy patronat nad obchodami objęła pani Anna Komorowska, małżonka prezydenta RP.

Niestety, tu kończą się powody do świętowania. Liczba chorych wciąż rośnie. W Polsce choruje już 2,5 miliona osób, ale 500 tysięcy jeszcze o tym nie wie. Dowiedzą się po 5-7latach od początku choroby, a to oznacza, że zdąży ona już zniszczyć układ sercowo-naczyniowy. 
Epidemii winna jest cywilizacja, a dokładnie nasza otyłość i siedzący tryb życia. Dzięki rozwojowi medycyny i wiedzy, również u pacjentów, coraz łatwiej żyje się z cukrzycą. Igły do iniekcji insuliny są cieńsze, przyrządy do kontroli poziomu cukru łatwiejsze w obsłudze, świadomi chorzy mają większe szanse uniknąć groźnych powikłań choroby. Ale, szczególnie w dobie bezrobocia, do kłopotów ze zdrowiem dołącza się dyskryminacja w pracy. – Wydaje się, że cukrzyca to oswojony temat – powiedział prof. Leszek Czupryniak, prezes PTD. – Rzeczywistość jest jednak inna. Polacy niechętnie przyznają się do tego, że mają cukrzycę. Wielu diabetyków ukrywa to z obawy przed zwolnieniem, mimo że badania dowodzą, iż chorzy na cukrzycę wcale nie są mniej wydajnymi pracownikami, a nawet odwrotnie, są lepsi, bo bardziej się starają.
Wśród chorych na cukrzycę typu 1, która ujawnia się w młodości, pracuje 90 procent osób. Spośród cierpiących na cukrzycę typu 2 - tylko  25-35 procent. Większość chorych wstrzykujących sobie insulinę ukrywa ten fakt, co może niekorzystnie odbić się na stanie ich zdrowia. Nie mają też możliwości regularnej kontroli poziomu cukru czy spożywania posiłków w określonych porach z obawy przed „ujawnieniem”. W społeczeństwie funkcjonują bowiem pewne mity.
Do najważniejszych mitów należą częsta absencja chorobowa spowodowana chorobą powikłania, które uniemożliwiają normalne wykonywanie obowiązków – mówi prof. Krzysztof Strojek. Tymczasem cukrzyca jest dopiero na 16 pozycji w kolejności przyczyną absencji w pracy!
Co należy z tym zrobić? Najważniejsza jest edukacja i świadomość, że diagnoza „cukrzyca” to nie konieczność rezygnacji z aktywności zawodowej. Oczywiście są zawody niedostępne dla cukrzyków, zwłaszcza te wymagające pełnej sprawności psychoruchowej. Nie mogą być kosmonautami, pilotami, zawodowymi kierowcami, maszynistami pociągów czy ratownikami. Ale reszta chorych z bardziej „zwykłymi” zawodami może realizować swoje marzenia, szczególnie jeśli dokładnie znają swoje ograniczenia i potrafią kontrolować chorobę.
Koszty wykluczenia zawodowego tak znacznej liczby obywateli to około 450 milionów złotych rocznie, wydanych tylko na świadczenia, takie jak renty. Akcja „Pracuj z cukrzycą” to cykl debat, szkoleń dla służb mundurowych, studentów i pracodawców, które mają zwiększyć świadomość społeczną, gdyż w tej chorobie wiedza: chorych, ich pracodawców i ogółu społeczeństwa jest szczególnie ważna. Chorych będzie wciąż przybywać, a cukrzyca, choć może być pod kontrolą, wciąż jest chorobą nieuleczalną.
 
Gaina


 
Poprawiony: środa, 08 stycznia 2014 10:35