Urządzamy pokój dziecka – wygodny i ładny
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 06 czerwca 2021 11:59

Urządzamy pokój dziecka – wygodny i ładny

Urządzając pokój dziecięcy warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego funkcjonalność i wygodę. Ważnym jest, aby dziecko czuło się w nim bezpiecznie i swobodnie. Nie bez znaczenia pozostaje także wygląd całej aranżacji, który powinien trafiać w gust małego lokatora. Podpowiadamy jak urządzić łączący w sobie wszystkie te kwestie ładny i wygodny pokój dziecka.


Funkcjonalna przestrzeń dla dziecka

Urządzając dziecięcą sypialnię, wielu rodziców skupia się przede wszystkim na doborze kolorów i dekoracji. Jest to, oczywiście, bardzo istotna kwestia, bo właśnie wystrój ma największy wpływ na to, czy dziecko dobrze czuje się w swoim pokoju. Wyposażając sypialnię pociechy nie można więc zapomnieć o tak ważnych elementach jak kolorowe poszewki na poduszki, siedziska dla dzieci czy rolety na okna.

Niezwykle ważnym aspektem jest jednak także funkcjonalność wnętrza. To ona wspiera rozwój malucha, pobudza jego wyobraźnię i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Jak więc sprawić, aby przestrzeń dla dziecka była komfortowa?

Aby pokój dziecięcy był jak najbardziej funkcjonalny, najlepiej podzielić go na trzy wyraźne strefy: do zabawy, nauki i odpoczynku. – radzi Renata Mikuś, projektantka wnętrz marki Dekoria – W ten sposób unikniemy chaosu w pokoju i damy dziecku przestrzeń, w której będzie mogło się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności.

Strefa do zabawy

W każdym pokoju dziecięcym powinna znaleźć się strefa do zabawy, czyli miejsce, w którym maluch będzie mógł do woli szaleć, budować wysokie wieże z klocków czy urządzać bale dla pluszaków. Co powinno się w niej znaleźć? Przede wszystkim nieco przestrzeni do dzikich pląsów, a w niej miękki dywan lub mata do zabaw oraz regały i kosze na zabawki.

W trakcie zabawy niezwykle przydatne będą również podłogowe siedziska dla dzieci. Sprawdzą się chociażby podczas spotkania z kolegami z przedszkola, w trakcie układania puzzli czy słuchania bajek opowiadanych przez babcię. Wszelkie kolorowe pufy to też ciekawy element dekoracyjny.

Strefa do nauki

Jeżeli pokój należy do starszaka lub małego ucznia, nie może w nim zabraknąć strefy do nauki. Jej głównymi elementami są, oczywiście, przestronne biurko i wygodne krzesło. Jednakże ważne są w niej również rozmaite detale, jak organizer na przybory szkolne czy półki na książki. W strefie do nauki warto zadbać też o odpowiednie oświetlenie. Nie może tu więc zabraknąć lampki na biurko czy lamp sufitowych.

Strefa do odpoczynku

Niezwykle ważna jest także wyraźnie wyznaczona strefa do odpoczynku, gdzie dziecko będzie mogło złapać nieco tchu po zabawie czy odprężyć się po intensywnej nauce. W tym miejscu najlepiej sprawdzą się kolorowe worki do siedzenia. Dzięki specjalnemu styropianowym wypełnieniu doskonale dopasowuje się do pozycji osoby siedzącej, odciążając w ten sposób kręgosłup. Będą więc idealne do odpoczynku po odrabianiu lekcji. Siedzenie na nich to zaś dla dziecka ogromna frajda!

W mniejszych pokojach strefą do odpoczynku może być po prostu łóżko. Wówczas warto zadbać o to, aby znalazły się w niej różnorodne dodatki do pokoju dziecięcego dodające nieco przytulności (na przykład miękka narzuta czy poduszki z velvetu).

Dekoracje okienne

Bardzo istotną rzeczą w pokoju dziecka, o której zapomina wielu rodziców, są dekoracje okienne – przypomina Renata Mikuś z marki Dekoria – W tej roli najlepiej spełnią się wszelkie zasłony do pokoju dziecięcego czy rolety rzymskie w ciekawe wzory.

Oprócz oczywistej funkcji ozdobnej, dekoracja na okno spełnia także wiele praktycznych funkcji. W dzień daje nieco cienia podczas popołudniowej drzemki czy zabawy na podłodze, a w nocy hamuje światło z ulicy i zapewnia prywatność. Zasłony czy rolety na okno są też bardzo przydatne podczas lata. Chronią bowiem pokój przed nagrzaniem i „duchotą”.

Przechowywanie zabawek

Kolejną kwestią jest przechowywanie zabawek. Już na etapie projektowania pokoju, warto przewidzieć miejsce na regał na książki, szuflady na przybory szkolne czy kosze na zabawki. W przeciwnym razie wszelkie klocki, lalki i resoraki będą zawsze porozrzucane po całym pokoju bez większego ładu i składu, tworząc niemały bałagan. Przydatne mogą okazać się tu także wszelkie meble typu „2w1” jak na przykład skrzynie tapicerowane, służące zarówno za siedzisko, jak i schowek na różne przedmioty.

Urządzając pokój dziecka, warto pamiętać, że jest to przestrzeń, w której maluch spędza bardzo dużo czasu. To tutaj bawi się, uczy i odpoczywa. Dobrze jest więc skupić się na dwóch najważniejszych aspektach: pięknym wystroju i funkcjonalności wnętrza.

Więcej inspiracji oraz produktów wyposażenia pokoju dziecięcego znajdziesz na stronie: www.dekoria.pl

/źródło - /

Poprawiony: niedziela, 06 czerwca 2021 12:43