Krzesełko schodowe - proste rozwiązanie dla niepełnosprawnych
Wpisany przez S.Z.   
środa, 05 października 2011 22:13

Krzesełko schodowe, jako idealne rozwiązanie do zniwelowania bariery architektonicznej w domu.

Wiele osób starszych na co dzień zmaga się z barierami architektonicznymi, które znajdują się w domu, pracy lub też miejscu publicznym takim jak park lub biblioteka. Niestety bariery te istnieją wszędzie wokół nas.

Od wielu lat znamy urządzenia służące do niwelowania barier architektonicznych – mam tutaj na myśli platformy lub podnośniki schodowe. Jednak zakup tego rodzaju urządzeń to z reguły droga inwestycja, a poza tym wymagają one spełnienia kilku warunków technicznych pozwalających na ich montaż – odpowiednia szerokość schodów, oddzielna linia zasilająca, itp.

alt alt alt


Od niedawna na naszym, polskim rynku pojawiają się urządzenia, które idealnie nadają się do niwelowania barier architektonicznych w domu oraz w pracy, a które są znacznie tańsze od platform schodowych i do tego można je zainstalować na wąskich lub stromych schodach.
Mam tutaj na myśli windy krzesełkowe, nazywane również krzesełkami schodowymi. Niewielka liczba osób wie, czym dokładnie jest to urządzenie oraz w jaki sposób może pomóc w poruszaniu się osobie starszej lub niepełnosprawnej. Często nawet projektanci lub inne osoby odpowiedzialne za projektowanie budynków nie do końca wiedzą jakie możliwości ma takie urządzenie.
Również wśród urzędów zajmujących się dozorem technicznym urządzeń dźwigowych nie jest to zbyt popularny produkt. Podobna sytuacja jest z ośrodkami pomocy społecznej (MOPS lub PCPR) oraz instytucjami pomagającymi ludziom starszym i niepełnosprawnym.

alt alt alt


Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się na zachodzie Europy, gdzie od wielu lat krzesło schodowe jest znanym i lubianym sposobem na niwelację barier architektonicznych, szczególnie w domach.
Jako przykład chociażby można podać angielską firmę Acorn, która od ponad 18 lat z powodzeniem produkuje i sprzedaje na całym świecie swoje krzesełka schodowe. Innym przykładem jest holenderska firma Otolift, która na terenie swojego kraju sprzedaje i instaluje kilkadziesiąt sztuk tych urządzeń każdego miesiąca.
Mamy nadzieję, że dzięki niniejszemu artykułowi windy krzesełkowe staną się również popularne w naszym kraju. Postaramy się przedstawić tutaj jak najwięcej szczegółów oraz porad praktycznych dotyczących zakupu, montażu i używania krzeseł schodowych.

Czym zatem jest krzesło schodowe?
Mówiąc najbardziej ogólnie jest to urządzenie dźwigowe (dźwig osobowy) przeznaczony do przemieszczania osób starszych oraz niepełnosprawnych (z niewielką dysfunkcja narządu ruchu) po schodach.
Sterowanie krzesłem schodowym może odbywać się za pomocą pilota zdalnego sterowania lub za pomocą przełącznika umieszczonego na urządzeniu - najczęściej w podłokietniku.
Krzesła schodowe mogą być montowane zarówno na schodach prostych jak i zakręconych lub wielobiegowych.


Wszystkie osoby zainteresowane większą ilością informacji dotyczącą tych urządzeń zapraszamy na stronę
http://krzesla-schodowe.pl/

Poprawiony: czwartek, 09 stycznia 2014 18:53