Liposukcja Tak czy nie?
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 08 kwietnia 2021 15:09

Liposukcja - Tak czy nie?

Liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu to jeden z najskuteczniejszych zabiegów modyfikujących kształt ciała, w sytuacji kiedy dochodzi do zbytniego nagromadzenia tkanki tłuszczowej w poszczególnych jego partiach. Choć jest wykonywany od dekad, wzbudza wiele wątpliwości i kontrowersji. Dla kogo jest liposukcja i jak utrzymać jej efekty? Pytamy eksperta – dr n. med. Ryszarda Mądrego ze Szpitala Żagiel Med w Lublinie.


Czym jest liposukcja?

Tradycyjna liposukcja jest zabiegiem, który polega na usunięciu tłuszczu z wybranych partii ciała. Zabieg polega na wykonaniu małych nacięć w operowanych okolicach, przez które wprowadzane są metalowe kaniule – cienkie rurki, którymi odsysamy nadmiar tkanki tłuszczowej. Dlatego też jest to zabieg małoinwazyjny, w mojej opinii jest jednym z bezpieczniejszych zabiegów w chirurgii plastycznej. Pozostawia niewielkie rany, pozwala na szybkie gojenie i dojście pacjenta do formy. Liposukcja nie jest alternatywą dla odchudzania! Głównym jej zadaniem jest modelowanie sylwetki i przywrócenie jej właściwych proporcji wtedy, gdy zawodzą inne metody, takie jak dieta oraz ćwiczenia – wyjaśnia dr Mądry ze Szpitala Żagiel Med w Lublinie.

Kto kwalifikuje się do zabiegu liposukcji?

Przed zabiegiem liposukcji trzeba przejść kwalifikację, ponieważ nie dla każdego zabieg jest wskazany. Jak wcześniej wspomniałem, celem zabiegu nie może być redukcja masy ciała, wręcz w przypadku zbyt dużej masy ciała liposukcja jest zabiegiem przeciwskazanym – tłumaczy ekspert. Wskazaniem do zabiegu jest gromadzenie się depozytów tłuszczowych lokalnie oraz uogólnione, obejmujące tułów, kończyny – górną czy dolną. Innym wskazaniem do zabiegu jest obrzęk limfatyczny, często mylony z otyłością.

Liposukcja brzucha – jakie są przeciwwskazania?

Osoba, która chce poddać się liposukcji, powinna mieć prawidłową anatomię. Jeżeli występują zaburzenia w postaci np. przepukliny jest to już przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Ważna jest również prawidłowa praca nerek. Liposukcja rozpoczyna się infiltracją tkanek płynem ze środkiem znieczulającym, który obkurcza naczynia i działa przeciwzapalnie. Sprawne nerki pozwalają na zmetabolizowanie tego płynu. Pacjenci nie mogą mieć również problemów z krzepliwością krwi tłumaczy ekspert.

Jak wygląda przygotowanie pacjenta do zabiegu liposukcji?

Na miesiąc przed zabiegiem pacjent powinien odstawić wszystkie suplementy diety, które potencjalnie mogą rozrzedzać krew. Ponieważ zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, pacjent musi wykonać zestaw badań laboratoryjnych oraz obrazowych wymaganych do takich operacji, a w dniu zabiegu wziąć rano kąpiel oraz przez 6 godzin przed zabiegiem nie jeść i nie pić – wyjaśnia dr Mądry.

Liposukcja brzucha - rekonwalescencja

Bezpośrednio po zabiegu przez pewien czas należy obowiązkowo nosić specjalną odzież uciskową. Minimalny czas ucisku wynosi tyle tygodni, ile dekad życia liczy sobie pacjent. Najlepiej nosić strój przez około 6 tygodni. Czas rekonwalescencji jest bardzo różny, większość osób po liposukcji dochodzi do siebie szybciej, niż po innych zabiegach chirurgicznych – mówi dr Ryszard Mądry.

Liposukcja – efekt na zawsze?

Raz usunięte komórki tłuszczowe nie odbudowują się, więc efekt zabiegu jest trwały. Podczas zabiegu liposukcji nie usuwa się jednak całej tkanki tłuszczowej, ponieważ mogłoby to spowodować nieestetyczne ubytki. W tych miejscach istnieje ryzyko odbudowy tłuszczu. Z pewnością warto zadbać więc o odpowiednia dietę oraz aktywność fizyczną.

/źródło - /