Jak czytać etykiety? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 15 września 2011 11:03

Jak czytać etykiety?

Firma Cedrob, jeden z liderów produkcji mięsnej w Polsce, już teraz radzi jak czytać etykiety na wędlinach, tak, by ułatwić konsumentom podjęcie świadomej decyzji.

Co mówi prawo?

Na początku lipca bieżącego roku Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące etykietowania żywności. W ciągu najbliższych trzech lat producenci w całej Unii Europejskiej zmuszeni będą wprowadzić konkretne zmiany do etykiet swoich produktów. Wszelkie informacje będą musiały być podane w sposób czytelny; zmiany dotyczą danych odnośnie kaloryczności, zawartości tłuszczu, tłuszczy nasyconych, węglowodanów, cukrów, białek i soli. Nowe etykiety mają ułatwić konsumentom szybkie odnalezienie informacji o produkcie podczas zakupów i umożliwić świadomą decyzję o ich kupnie. Przepisy dotyczą również produktów mięsnych – te składające się z małych kawałków będą musiały być opisywane, jako produkty powstałe z połączenia kawałków mięsa, na etykietach konieczne będzie również podanie kraju pochodzenia mięsa.

altJakie informacje muszą zostać podane na etykiecie?
Każde opakowanie produktu spożywczego, w tym wędlin, musi zawierać kilka istotnych informacji, które pozwolą konsumentom zapoznać się z walorami danego produktu. Jest to szczególnie ważne w przypadku mięs i wędlin, ponieważ ich spożycie jest istotnym elementem zachowania zrównoważonej diety. Wybierając produkty drobiowe firmy Cedrob konsument już dziś znajdzie na etykiecie pełne dane dotyczące walorów odżywczych oraz substancji wykorzystanych w ich produkcji. Oprócz nazwy produktu (nazwa rodzajowa – szynka, kiełbasa, czy pasztet), jego ilości (podana w sztukach lub precyzyjnie określona waga netto) i trwałości (podana w postaci daty z dopiskiem „Należy spożyć do…”), na każdym opakowaniu wędliny firma Cedrob podaje informację dotyczące sposobu przechowywania produktu. Technolodzy producenta z Ciechanowa wyliczają, jakie informacje muszą się koniecznie znaleźć na etykiecie:

• nazwa produktu,

• skład produktu,
• termin przydatności do spożycia,
• producent,
• zawartość netto,
• warunki przechowywania,
• nr partii produkcyjnej,
• dodatkowe informacje, jeśli produkt jest pakowany w atmosferze ochronnej.

 

Dodatkowo czytając etykietę warto zwrócić uwagę na zawartości mięsa, czy tłuszczu w produkcie oraz obecność fosforanów. Wędliny drobiowe wysokiej jakości produkowane są w 100% z mięsa kurczęcego i mają niską zawartość tłuszczu. Te informacje w jasny sposób przybliżą produkt przeciętnemu konsumentowi - z pewnością pomogą mu podjąć racjonalną decyzję.

Wykaz składników
altNa każdym opakowaniu wędlin wyprodukowanych w ciechanowskich zakładach firmy Cedrob można znaleźć pełny wykaz składników – produktów, które zostały wykorzystane do jego produkcji. Zgodnie  z prawem wymienione są one w porządku malejącym według wagi. W przypadku składników, które znajdują się w nazwie produktu lub mających znaczenie dla charakterystyki danego produktu, jak na przykład kiełbasa żywiecka z kurczaka produkcji Cedrob, na opakowaniu powinna zostać podana ich zawartość procentowa - 71% mięsa z kurczaka. Dodatkowo, lista składników musi być uzupełniona   o alergeny – substancje powodujące reakcje alergiczne. Wszyscy producenci są również zobowiązani do umieszczenia na opakowaniu informacji dotyczących substancji dodatkowych, takich, jak przeciwutleniacze, barwniki, emulgatory, czy wzmacniacze smaku zawarte w recepturze.
Przed podjęciem decyzji o kupnie szynki, kiełbasy, czy parówek warto spojrzeć na ich etykiety. Sprawdzić, czy nazwy składników są napisane w pełni, zwrócić uwagę na zawartość mięsa   w produkcie oraz koniecznie zweryfikować datę ważności. Etykiety stanowią podstawowe źródło informacji na temat produktu. Pozwalają nie tylko podjąć świadomą decyzję, ale jednocześnie wybrać produkt wysokiej jakości, najlepiej dostosowany do potrzeb naszego organizmu, czy diety. Pozwoli nam to zachować zdrowie i szczupłą sylwetkę na długo.
Szczegółowe informacje można znaleźć w Ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 roku o bezpieczeństwie żywności
i żywienia (Dz.U. Nr 17, poz. 1225 z późn. zm.), w Ustawie z dnia 21 grudnia 2000 roku o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz.U. Nr 5 z 2001 r., poz. 44 z późn. zm.) oraz w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 lipca 2007 r. w sprawie znakowania środków spożywczych (Dz.U. Nr 137, poz. 966 z późn. zm.).

 

/źródło - Pegasus PR/CEDROB S.A. to lider w produkcji mięsnej i przetworów drobiowych będący jednocześnie największą firmą w branży z rodzimym kapitałem. Początki firmy sięgają 1991 roku. W strukturze CEDROB S.A. funkcjonują:
• Zakłady Produkcyjne w Ciechanowie i Niepołomicach koło Krakowa
• Zakłady Wylęgu Drobiu  w Mławie i Pawłowie
• Wytwórnia Pasz w Gumowie
• Sklepy firmowe
• Fermy hodowlane
Siedzibą spółki jest Ciechanów, gdzie prowadzony jest ubój, rozbiór drobiu oraz przetwórstwo mięsa.  Ofertę handlową uzupełnia zakład w Niepołomicach, specjalizujący się w wytwarzaniu wysokiej jakości produktów z drobiu grzebiącego i wodnego, w szczególności gęsi. Różnorodność działalności poszczególnych zakładów sprzyja samowystarczalności oraz zachowaniu bezpieczeństwa i wysokiej jakości produktów. Zakłady produkcyjne wchodzące w skład CEDROB S.A. wdrożyły system HACCP, standard IFS oraz standard BRC, które są certyfikowane.

Początkiem obiegu zamkniętego są Zakłady Wylęgu Drobiu w Mławie i Pawłowie. Obecnie Zakład Wylęgu Drobiu w Pawłowie należy do największych Wylęgarni w Polsce i Europie. Zakłady Wylęgu Drobiu spełniają wymagania systemu zarządzania jakością  ISO 9001:2008,  posiadają uprawnienia do handlu wewnątrzwspólnotowego oraz do krajów trzecich.
 
Pisklęta z zakładów wylęgowych trafiają na fermy hodowców produkujących dla CEDROB-u. Hodowcy żywca drobiowego dostarczający surowiec dla Spółki zaopatrują się w pasze wyprodukowane w Wytwórni PASZ w Gumowie koło Ciechanowa. To jedna z najnowocześniejszych, w pełni zautomatyzowanych Wytwórni Pasz      w Polsce. Obiekt wyposażony jest w dwie linie technologiczne o wydajności 60 ton na godzinę do produkcji pasz sypkich i granulowanych, w suszarnie do zboża oraz w laboratorium wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt.  W Wytwórni Pasz zastosowano najnowszej generacji  system higienizacji paszy oraz  system dodatków płynnych. Wytwórnia Pasz w Gumowie spełnia wymagania systemu zarządzania jakością ISO 9001:2008 oraz wymagania systemu HACCP – które są ciągle nadzorowane i doskonalone.
 
Wszystkie obiekty posiadają niezbędne procedury i instrukcje które zapewniają pełną kontrolę produkcji na wszystkich jej etapach co gwarantuje Nam wysokość jakość wprowadzonych na rynek produktów CEDROB S.A.


Poprawiony: piątek, 10 stycznia 2014 13:04