"Szkoła, miłość i inne diety" - recenzja Drukuj Email
Wpisany przez Gaina   
środa, 31 sierpnia 2011 17:55

"Szkoła, miłość i inne diety" - recenzja

Właśnie usłyszałam w informacjach, że ostatnio w Polsce dziesięciokrotnie zwiększyła się liczba otyłych dziewcząt.  To groza, bo za każdym takim przypadkiem kryje się  jakaś nieszczęśliwa istota, która udaje, że wszystko jest OK.

altZ problemem otyłości nie mogą sobie poradzić najbogatsze państwa świata, właśnie dlatego, że są najbogatsze i „cierpią” na nadmiar żywności.  Ale problem jest bardziej złożony. Bardzo ciekawie i dowcipnie ujęty jest w książce „Szkoła, miłość i inne diety” amerykańskiej pisarki  Robin Brande.
Bohaterką opowieści jest Cat, uczennica liceum w małej miejscowości USA. Cat jest świetną dziewczyną, myślącą, ambitną, wrażliwą. I… grubą. Ma kochających rodziców, fajnego młodszego brata i wspaniała przyjaciółkę. Ale ciuchy musi kupowac w stoiskach dla mężczyzn. I przestała uprawiać pływanie, jej ukochany sport, bo przecież raczej umrze, niż pokaże się w kostiumie. Ma też problem byłego przyjaciela, Matta, który  kilka lat wcześniej strasznie ją zawiódł i stał się największym wrogiem.
Cat od nowego roku szkolnego zapisała  się na zaawansowane zajęcia z „nauki”. Każdy uczeń ma przygotować program badawczy na zadany przez profesora temat. A w zasadzie sam ma go wymyślić na podstawie rysunku. Rysunek, który dostała  Cat przedstawia prehistoryczną rodzinę ludzi pierwotnych. Po namyśle postanawia w swoim programie udowodnić, że ich styl życia był zdrowszy, a więc wyrzec się na kilka miesięcy „zdobyczy” cywilizacji, począwszy od samochodu, komórki, telewizji i kosmetyków, a skończywszy na gotowej żywności (Cat nie rozstawała się dotąd z chipsami i batonikami. Były jej największymi pocieszycielami). 
Bardzo zabawnie opisany jest program naukowy, przekształcający otyłą, niezbyt szczęśliwą nastolatkę w osobę żyjącą zdrowiej i bardziej świadomie. Szczególnie podobały mi się „potyczki” Cat z chłopakami, którzy nagle zaczęli ją zauważać. Najważniejsza jest jednak, jak w każdym uzależnieniu, motywacja do wyjścia z nałogu i zrozumienie jego przyczyn. Cat odzyskuje zgrabną sylwetkę, poczucie własnej wartości, zadowolenie z życia. Ale czy będzie już odporna na zagryzanie smutków batonikiem i uzależnienie od opinii okrutnych rówieśników? I, co najważniejsze dla siedemnastoletniej dziewczyny, czy można ponownie zakochać się w znienawidzonym  wrogu?

Wydawnictwo Znak. 

Gaina

Poprawiony: piątek, 10 stycznia 2014 17:41