Czachobili, czyli aromatyczna gruzińska potrawka z kurczakiem
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 22 sierpnia 2020 09:17

Czachobili, czyli aromatyczna gruzińska potrawka z kurczakiem

Gruzja słynie nie tylko z niezwykłej gościnności, ale również z przepysznej, aromatycznej kuchni. Na stołach królują chaczapuri, chinkali oraz dobre wino. Jedną z mniej znanych, ale wartych spróbowania gruzińskich potraw, jest czachobili.


 

Czachobili to kurczak z ziołami, podawany w sosie na bazie pomidorów. Często spotykany jest również w postaci zupy. To danie nie tylko jest banalnie proste w przygotowaniu, ale również smakuje wyśmienicie.

Składniki:
• 600g piersi z kurczaka
• 6 pomidorów
• 4 średnie cebule
• 2 czerwone papryki
• 3 ząbki czosnku
• 40g masła
• Świeże zioła: bazylia,
kolendra, pietruszka
• Szczypta pieprzu cayenne
• Sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:
Pierś z kurczaka dokładnie umyj, a następnie pokrój ją na grube kawałki. Na dużej patelni rozpuść masło i przesmaż kawałki kurczaka, aż delikatnie zarumienią się z każdej strony. Dodaj pokrojoną w piórka cebulę. Pomidory obierz je ze skórki, a następnie pokrój w grubą kostkę. Dodaj na patelnię, wraz z pokrojoną w kostkę papryką. Duś potrawę do momentu, aż pomidory zmiękną. Czosnek przeciśnij przez praskę lub posiekaj go drobno i dodaj na patelnię. Następnie wlej do dania szklankę wody i duś do momentu, aż kurczak będzie gotowy (ok. 5 minut). Na koniec dodaj przyprawy do smaku i posyp danie posiekanymi świeżymi ziołami.
Czachobili najlepiej podawać z gruzińskim chlebkiem puri oraz w towarzystwie czerwonego półwytrawnego gruzińskiego wina Marani TELAVURI.
O Marani:
Wina Marani są oryginalnymi gruzińskimi winami, produkowanymi w regionie Kacheti – Telawi. Winiarnia łączy nowoczesne technologie ze starożytnymi metodami wytwarzania wina. Beczki dębowe sąsiadują tu z tradycyjnymi amforami glinianymi – KWEWRI, zakopanymi w ziemi piwnicy, którą nazywa się „Marani”. Region Kacheti dzieli się na siedem najważniejszych mikroregionów dla win o zastrzeżonym nazewnictwie miejsca pochodzenia upraw winorośli. Prawy brzeg rzeki Alazani zajmują mikroregiony „Tsinandali”, „Vazisubani”, „Akhasheni” i „Mukuzani”, a mikroregiony „Napareuli”, „Kvareli” i „Kindzmarauli” są położone przy malowniczym podnóżu Dużego Kaukazu, na lewym brzegu rzeki Alazani. Tutaj rodzą się wyborne wina czerwone i białe, wytrawne i półsłodkie ze złożonym bukietem i niepowtarzalnym smakiem, które zyskują uznanie na całym świecie. Importerem win w Polsce jest Marani 1915 Sp. z o.o. Więcej informacji na stronie: http://www.marani.com.pl/

/źródło - /

Poprawiony: sobota, 22 sierpnia 2020 09:26