Zabawowe dylematy Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 17 lipca 2011 22:53

Zabawowe dylematy

Wszystkie maluchy uwielbiają zabawę, nie każda jednak pochłania je w równym stopniu. W dużej mierze jest to uzależnione od wieku i usposobienia dziecka.

altRodzicom często brakuje pomysłów na to jak zająć swoją pociechę, zwłaszcza, że upodobania najmłodszych bardzo szybko się zmieniają.

Inspiracją mogą być doświadczenia innych mam i tatusiów, którzy przeszli już przez dany etap rozwoju dziecka. Mogą podpowiedzieć, co sprawdziło się w ich przypadku, a co raczej odradzają. Często okazuje się, że sami nie wpadlibyśmy na dany pomysł, choć może wydawać się banalny.

Zabawa w gosposię
- Stos zabawek, jaki uzbierał się w pokoju małej po odwiedzinach rodziny i znajomych, był naprawdę imponujący. Nic jednak nie było w stanie tak zająć mojej córeczki jak przybory kuchenne – mówi Ola, mama 3,5-letniej Jagody. - Najlepiej sprawdzały się drewniane łyżki i plastikowe miski. Gotowanie na niby było zabawą przewodnią przynajmniej przez pół roku. Nie wiem, może dzieci lubią naśladować dorosłych, a może rośnie mi w domu mała kucharka – śmieje się Ola.

- Dwulatki zaczynają aktywnie uczyć się otaczającego je świata. Sięgają po wszystko, co mają w zasięgu ręki – mówi Monika Ćwiek, psycholog z ogólnopolskiej sieci placów zabaw Kinderplaneta. – Rozwój maluszków możemy stymulować na różne sposoby, nie tylko za pomocą przeznaczonych do tego zabawek. Na pewno ucieszą je wszelkiego rodzaju piłeczki, nieskomplikowane klocki, ale też przedmioty codziennego użytku: kluczyki, koraliki czy właśnie łyżki – dodaje.

Niezastąpiony plac zabaw
- W domu Bartek, jak na chłopca przystało, lubi bawić się samochodami – wyścigi po podłodze to jego żywioł – podkreśla z dumą Adrian, tata 4-letniego Bartka. – Kiedy jesteśmy poza domem, np. na zakupach, synek zawsze ciągnie nas plac zabaw. Kiedy był młodszy, asystowaliśmy mu w zabawie, od jakiegoś czasu staramy się przyzwyczajać do krótkiej rozłąki. W Kinderplanecie jest możliwość zostawienia dziecka pod opieką animatorek – dla nas to okazja do spokojnego zrobienia zakupów, a dla Bartka godzina szaleństwa w kolorowych kulkach i na krętych zjeżdżalniach – dodaje.

Pobaw się ze mną
- Zuzia to moja druga córka, dlatego mam już pewne doświadczenie w zabawianiu kilkulatki - mówi Agnieszka, mama 5-letniej Zuzi i 9-letniej Majki. - Jasne, że nie wszystko się sprawdza. Maja potrafiła sama zorganizować sobie czas, wystarczyło dać jej coś do rysowania i mieliśmy spokój przez dobrą godzinę. Z kolei Zuzia woli bawić się w towarzystwie. Przynosi swoje lalki i zachęca do wspólnego odgrywania scenek. Jej faworytem jest zabawa w wizytę u lekarza. Udaje się to wykorzystać przy porannym czesaniu – udawanie profesjonalnego fryzjera, w magiczny sposób niweluje marudzenie.

- Wraz z wiekiem i rozwojem wyobraźni, dzieci coraz chętniej bawią się w przebieranki i odgrywanie scenek – tłumaczy psycholog z Kinderplanety. – Wzorce do zabaw czerpią z otoczenia, dlatego rola rodziców ma tutaj bardzo duże znaczenie. Mama lub tata uczestniczący w zabawie mogą pokierować jej przebiegiem, dać dziecku kilka wskazówek lub podsunąć jakiś pomysł.

Beztroskie harce na placu zabaw, chaotyczna twórczość, czy chlapanie się w kałużach, z pozoru są tylko dziecięcymi wybrykami, ale tak naprawdę mają ogromne znaczenie dla rozwoju maluchów. Dlatego tak ważne jest, aby najmłodsi mieli czas i warunki do zabawy. Rodzice mogą ją urozmaicić, zaproponować jakiś kierunek. Czasami jednak warto zdać się na kreatywność dziecka. W końcu, kto jak nie ono, wie najlepiej w co się bawić?

 /źródło/

www.MiejscaDzieci.pl

www.facebook.com/MiejscaDzieci

/fot.Kinderplaneta/


Poprawiony: wtorek, 07 stycznia 2014 19:19