Innowacyjna medycyna w służbie zdrowia mężczyzn
Wpisany przez S.Z.   
środa, 19 lutego 2020 09:58

Innowacyjna medycyna w służbie zdrowia mężczyzn

Nowoczesne technologie zmieniają nasze życie. Niemal każdego dnia możemy usłyszeć o kolejnych rozwiązaniach, które mogą usprawniać lub ułatwiać wiele aspektów naszej codzienności. Zmiany te dotyczą również medycyny, także tej skierowanej do mężczyzn, o której obecnie coraz częściej i więcej się mówi. Warto wspomnieć, że według badania przeprowadzonego na zlecenie Szpitala Medicover 50 proc. ankietowanych uznało, że poddałoby się operacji wykonywanej przez chirurga, m,in z wykorzystaniem asysty robota. W jaki sposób nowoczesne rozwiązania mogą wpłynąć na proces leczenia dolegliwości typowo męskich, np. chorób urologicznych? Na pytania dotyczące medycyny męskiej oraz robotyzacji współczesnej ochrony zdrowia odpowiadają eksperci Szpitala Medicover – dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach (specjalista medycyny męskiej) oraz dr Paweł Salwa (chirurg-urolog).

Czym właściwie jest męska medycyna?

W polskim systemie ochrony zdrowia obecnie nie istnieje specjalizacja z „medycyny męskiej”. Jej mianem określa się natomiast holistyczne podejście do kwestii zdrowia panów, z uwzględnieniem m.in. urologii, badania poziomu hormonów, bariatrii czy psychologii.

Medycyna męska staje się coraz bardziej popularną dziedziną medycyny Pracą wszystkich narządów mężczyzny rządzi testosteron, tak jak estrogeny zdrowiem kobiety – komentuje dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach, specjalista medycyny męskiej w Szpitalu Medicover – Hormony są podłożem wielu chorób – m.in.: cukrzycy, choroby Hashimoto, zespołu metabolicznego czy otyłości. Mężczyźni w obecnych czasach coraz częściej narzekają na utratę męskości, która może objawiać się np.: brakiem libido, zaburzeniami potencji, przedwczesnym wytryskiem czy problemami z prokreacją, związanymi z wyraźnym spadkiem ilości plemników w nasieniu mężczyzn. Stres i zanieczyszczenie środowiska naturalnego związane z estrogenizacją świata bardziej uderza w mężczyzn niż w kobiety. Kobiety lepiej odnajdują się w obecnych warunkach, są bardziej odporne na stres i jego negatywne działanie. Z tego powodu ważne, aby popierać i rozwijać medycynę męską – dodaje.

Co w medycynie może zmienić technologia?

Innowacyjne rozwiązania w medycynie widoczne są niemal na każdym kroku. Choć na razie nie są one czynnikiem dominującym, ich znaczenie będzie sukcesywnie wzrastać. Od pewnego czasu, w wielu centrach medycznych istnieje możliwość zapisywania się na wizytę lekarską poprzez osobiste konto pacjenta w Internecie (zamiast w długich kolejkach) i wybranie najbardziej odpowiedniego terminu. Udogodnieniem jest również wprowadzenie e-skierowań i e-recept, dzięki czemu pacjent zdecydowanie szybciej i sprawniej może poddać się koniecznym badaniom lub zakupić potrzebne leki. Nowym rozwiązaniem wprowadzanym w centrach medycznych jest tzw. telemedycyna. W ramach tej usługi pacjenci mogą skorzystać z pomocy lekarzy poprzez narzędzia elektroniczne (np. wywiad lekarski, porady, zalecenia, omówienie badań, uzyskanie recepty czy skierowania).
Poza ww. rozwiązaniami usprawniającymi kontakt na linii pacjent-lekarz, w medycynie pojawiają się innowacje dotyczące diagnostyki i leczenia (w ostatnim czasie w naszym kraju opracowano m.in. bezigłowy aparat umożliwiający badanie poziomu cukru u osób cierpiących na cukrzycę). Czy technologia puka również do drzwi z napisem „medycyna męska”?

Innowacyjne rozwiązania w medycynie męskiej

Aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie, na początku należy zastanowić się nad głównymi wyzwaniami zdrowotnymi współczesnych panów. Do największych problemów należy rak prostaty, czyli jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u mężczyzn. Rocznie diagnozuje się nawet 20 tys. nowych przypadków w Polsce.

W raku prostaty najgorsze jest to, że z reguły nie daje żadnych objawów. Dolegliwości takie jak utrudnione, częste oddawanie moczu czy wstawanie w nocy to zmora mężczyzn w pewnym wieku, która zawsze powinna skłonić do wizyty u urologa – komentuje dr Paweł Salwa, chirurg-urolog – Sygnałem alarmującym jest nieprawidłowe PSA (za wysokie, powyżej 4 ng/ml), krew w moczu lub nasieniu. Chciałbym, aby ta informacja trafiła do świadomości społecznej – zwłaszcza mężczyzn, a mianowicie, w schorzeniach urologicznych, w tym nowotworowych, odpowiednio wcześnie wykryte zmiany chorobowe, są w ogromnym odsetku uleczalne, mówimy tu o szansach rzędu 90% na całkowite wyleczenie. Dlatego apeluję do mężczyzn – panowie, wykonujcie badania profilaktyczne! – dodaje.

Niestety, wielu mężczyzn z różnych powodów nie decyduje się np. na badania profilaktyczne, dlatego wykrycie dolegliwości często następuje już w bardziej zaawansowanej formie choroby, która wymaga leczenia operacyjnego. Wówczas z pomocą przychodzą właśnie innowacyjne technologie, wśród których warto wyszczególnić robota da Vinci. Jakie korzyści w leczeniu raka prostaty daje to rozwiązanie?

W zestawieniu z innymi znanymi metodami, operacja przeprowadzona przy asyście robota da Vinci zwiększa precyzję z którą chirurg może przeprowadzić operację. Chirurg podczas operacji na specjalnej konsoli obserwuje bowiem 10-krotnie powiększony, bardzo ostry i trójwymiarowy obraz. Po drugie robot da Vinci zwiększa szanse na całkowite wyleczenie, a jednocześnie minimalizuje występowanie powikłań związanych m.in. z układem krwionośnym czy oddechowym. Ostatnim elementem, o którym warto wspomnieć jest stosunkowo krótki czas rekonwalescencji po operacji, podczas którego pacjent m.in. odczuwa zdecydowanie mniejsze dolegliwości bólowe niż w przypadku innych form operacji – m.in. laparoskopii – dodaje dr Paweł Salwa, chirurg-urolog z Medicover Szpital.

Czy jednak mężczyźni byliby skłonni na poddanie się operacji w asyście robota? Podczas najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Szpitala Medicover panom zadano następujące pytanie: „czy poddałbyś się zabiegowi/operacji wykonywanej przez chirurga w asyście robota?” połowa ankietowanych mężczyzn wskazała opcje „zdecydowanie tak” oraz „raczej tak”. Tylko co piąty badany udzielił odpowiedzi odmownej, a 31 proc. było niezdecydowanych. Brak wskazania konkretnej odpowiedzi może wynikać prawdopodobnie z braku wiedzy nt. zastosowania, korzyści i sposobu leczenia za pomocą systemu da Vinci.

Innowacyjne rozwiązania usprawniają kontakt na linii pacjent-lekarz, mogą przyspieszyć leczenie lub zmniejszyć negatywne odczucia podczas rekonwalescencji. Warto zatem uświadamiać mężczyzn, że takie rozwiązania są dla nich korzystne i warto z nich korzystać.


Więcej informacji na stronie www.medicover.pl.

/źródło - /