Alergia - choroba cywilizacyjna
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 17 grudnia 2019 16:08

Alergia - choroba cywilizacyjna

Wszystko co musisz wiedzieć na temat alergii. Zapraszamy do artykułu!

Alergia to obecnie istotny problem medyczny współczesnego świata. Jak pokazują badanie w co trzecim domu jest już alergik, a 75% osób chorych to mieszkańcy miast. Problem pogłębia się z roku na rok, a obecny stan środowiska nie zmierza do rozwiązania problemu. Zanieczyszczenia, urbanizacja, styl życia powoduje wzrost otaczających nas alergenów. Przetworzona żywność, klimatyzacja, substancje chemiczne w środkach czystości czy kosmetykach to częste przyczyny alergii.

Kiedy mówimy o alergii?

Kiedy układ immunologiczny zaczyna pracować inaczej niż dotychczas, mówimy o alergii. Pracuje on ze wzmożoną aktywnością i szkodliwością dla zdrowia. Absurdem jest fakt, iż układ ten właśnie ma za zadanie chronić nas przed atakiem wroga. Bakterie, wirusy, zarazki atakujące nasz organizm to niszczyciele, którzy zostają zniszczeni przez prawidłowo działający układ odpornościowy. Uruchamia on szereg procesów i produkcję przeciwciał, aby uchronić organizm. W przypadku alergii układ immunologiczny walczy nawet wtedy, gdy do organizmu trafiają niegroźne dla naszego zdrowia substancje. Nieprawidłowa reakcja układu uruchamia proces unicestwienia potencjalnego wroga.

Rodzaje alergenów

W rozpoznaniu szkodzącej nam substancji pomaga alergolog. Jest to skomplikowany i często żmudny proces, dlatego tak ważny jest dokładny i szczegółowy wywiad. Lekarz określa rodzaj alergenu i wprowadza odpowiednią metodę leczenia. Alergeny dzielimy na:

- wziewne - kurz, sierść zwierząt, roztocza. Dostają się do organizmu poprzez oddychanie powietrzem, w którym się znajdują.

- pokarmowe - np. cytrusy, truskawki, nabiał. Trafiają do organizmu wraz ze spożywanym jedzeniem.

- kontaktowe - np. metale, środki chemiczne, lateks. Wywołują reakcje poprzez kontakt - dotknięcie.

- leki - najczęściej antybiotyki i środki znieczulające.

Objawy alergii

Są dość powszechne i w zależności od zaawansowania choroby, mogą występować pojedynczo lub kilka jednocześnie. Najczęstszy objaw to katar i zatkany nos, a co za tym idzie kichanie. Jeśli nie jest to przeziębienie to z pewnością jest to alergia. Świąd i wysypka pojawiają się przy alergii kontaktowej i przybierają najróżniejszą postać. Łzawienie oczu, obrzęk spojówek to reakcje na pyłki. Dochodzi z czasem do przewlekłego kaszlu i problemów z oddychaniem, świstu podczas wydychania powietrza. W alergii pokarmowej pojawia się ból brzucha i nudności. Jeśli dostrzeżemy tego typu objawy, należy udać się do poradni alergologicznej, w celu zdiagnozowania problemu. Tylko w ten sposób można zacząć prawidłowe leczenie, w przypadku alergii oraz innych chorób.

Czy można uchronić się przed alergią?

Jeśli alergolog potwierdził chorobę alergiczną, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń i unikać szkodliwych alergenów. W poradni alergologicznej uzyskamy kompleksową pomoc i leki redukujące reakcje immunologiczne. Alergia to choroba przewlekła i mimo zaleczenia, może pojawić się ponownie. Konieczna jest wiedza na temat tego, co nam szkodzi i wprowadzić odpowiednie działania, by uchronić organizm przed szkodliwym kontaktem z patogenem.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Przychodni Na Tęczowej z Wrocławia https://www.nateczowej.pl/

Poprawiony: wtorek, 17 grudnia 2019 16:15