Bezzębie można leczyć – wybierz nowoczesne implanty zygomatyczne!
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 26 listopada 2019 14:12

Bezzębie można leczyć – wybierz nowoczesne implanty zygomatyczne!

Całkowity brak naturalnych zębów to nie tylko problem estetyczny. Wpływa on również na komfort i zdrowie pacjenta. Bezzębie można jednak leczyć!

Brak naturalnych zębów, czyli inaczej bezzębie dotyka wielu osób nie tylko w wieku podeszłym, ale także coraz to młodszych. Gdy pacjent nie posiada żadnych zębów, wówczas może on wybrać leczenie z użyciem ruchomej protezy zębowej, ale może także postawić na nowocześniejsze rozwiązanie – specjalne implanty zębowe.

Niestety, zbyt długi czas bezzębia może wywołać zanik kości szczęki. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie specjalistycznych implantów stomatologicznych – to implanty zygomatyczne, inaczej zygomy, z których można skorzystać w wybranych klinikach i gabinetach stomatologicznych.

Bezzębie – co może być jego przyczyną?

Bezzębie, czyli stan całkowitego braku naturalnych zębów może mieć różnorodne przyczyny. Wśród nich wyróżnia się między innymi:

  • nieprawidłową higienę jamy ustnej powodującej próchnicę zębów i konieczność ich usunięcia
  • choroby przyzębia, w tym paradontoza, która prowadzi do wypadania zębów
  • wypadki, które powodują utratę zębów

Szacuje się, że bezzębie szczęki albo żuchwy może dotyczyć nawet co trzeciego Polaka po 65. roku życia!

Poważne skutki bezzębia

Warto zaznaczyć, że bezzębie to nie tylko problem estetyczny, ale również może on prowadzić do zaburzenia funkcjonowania całego organizmu.

Brak zębów to poważna wada wyglądu dla wielu osób. Dodatkowo, zanik kości szczęki może prowadzić do zapadania się policzków, co zmniejsza estetykę twarzy.

Pojawia się problem z rozdrabnianiem pożywienia w jamie ustnej, co może prowadzić do zaburzeń w pracy układu pokarmowego. Pacjenci bez zębów mają także trudności z mówieniem. Badacze wskazują też, że bezzębie szczęki i żuchwy może prowadzić do zwiększonego ryzyka cukrzycy typu II, chorób sercowo-naczyniowych oraz przewlekłych chorób nerek.

Wobec go bezzębie wymaga leczenia. Na co warto się zdecydować?

Metody leczenia bezzębia – co wybrać?

Kiedyś jedyną metodą na zniwelowanie skutków bezzębia były ruchome protezy zębowe. Stosuje się wtedy protezy całkowite, które ściśle przylegają do łuków.

Dla wielu pacjentów protezy nie są jednak optymalnym wyborem – mogą powodować dyskomfort, problemy w mowie, a także urazy dziąseł. Wymagają też systematycznej wymiany na nowe co około 3-4 lata.

Dzisiaj można jednak skorzystać z alternatywnej metody – to implanty zębów, czyli wszczepy umieszczane w kości szczęki i żuchwy, które zastępują naturalne korzenie zębowe. Na nich można osadzić następnie protezy stałe i odbudować zęby – także w przypadku całkowitego bezzębia.

Jako że jedną z konsekwencji bezzębia może być zanik kości szczęki, zwykłe implanty mogą być jednak niewystarczające. W tym przypadku wykonać można specjalne zabiegi jak regeneracji kości czy podnoszenie dna zatoki. Nie jest to jednak koniczne wtedy, gdy zastosowane zostaną zygomy, inaczej implanty zygomatyczne. Co warto o nich wiedzieć?

Zygomy, czyli implanty zygomatyczne – co to jest?

Implanty zygomatyczne, inaczej zygomy są rewolucją w leczeniu bezzębia. Nie tylko pozwalają na uzyskanie doskonałych efektów, ale jeszcze skracają czas trwania leczenia. Dzięki temu pacjent może cieszyć się świetnym efektem nawet po 4-6 miesiącach!

Zygomy to specjalne implanty, które są dłuższe niż te stosowane podczas zwykłych zabiegów. To implanty do kości jarzmowych – policzkowych, inaczej implanty jarzmowe, które stosowane są na bezzębie szczęki. Tego typu implanty nie wymagają zatem prowadzenia dodatkowych prac związanych z odbudową kości!

Najważniejsze zalety implantów zygomatycznych:

  • skuteczne leczenie bezzębia szczęki
  • bez konieczności podnoszenia zatok szczękowych i regeneracji kości
  • szybkie efekty – nawet po 4-6 miesiącach

 

Jak wygląda leczenie bezzębia z użyciem implantów zygomatycznych?

Pierwszym etapem leczenia jest konsultacja z lekarzem stomatologiem – implantologiem. Specjalista wykonuje dokładną diagnostykę, która obejmuje także wykonanie tomografii komputerowej obrazującej kości szczęki i żuchwy.

Następnie stomatolog dobiera zygomy, które będą odpowiadały pacjentowi. Do wyboru jest rosnąca gama produktów tego typu, które pozwalają na uzyskanie optymalnych efektów. W przypadku bezzębia u pacjenta wszczepia się 4 implanty.

Implanty jarzmowe – zygomy są następni wprowadzane do kości jarzmowych pacjenta z ominięciem zatok szczękowych. Zabieg ten nie wymaga przeprowadzania znieczulenia ogólnego – stosuje się wówczas zwykłe znieczulenia stomatologiczne miejscowe.

Bezpośrednio po wykonaniu zbiegu, w ciągu jednej doby po nim, na implantach tego typu można zamocować mosty tymczasowe, które pozwolą na odzyskanie estetycznego wyglądu twarzy pacjenta.

Następnie należy zaczekać, aż nastąpi proces integracji implantów wraz z kością. Trwa on najczęściej koło 6 miesięcy. Po tym czasie na implantach można zamocować obudowę protetyczną, na przykład protezę całkowitą, która będzie mogła towarzyszyć pacjentowi już stale.

Warto przy tym zaznaczyć, że wszczepienie implantów zygomatycznych to zabieg bardzo skuteczny, daje on niemalże 95 proc. skuteczności leczenia, dlatego sprawdzi się niemalże u każdego pacjenta!

Gdzie można wyleczyć bezzębie z użyciem implantów?

Aktualnie w leczeniu całkowitego bezzębia z wykorzystaniem nowoczesnych implantów stomatologicznych możliwe jest tylko w wybranych klinikach stomatologicznych specjalizujących się w tej właśnie dziedzinie.

W mieście Kraków usługi tego rodzaju oferuje Klinika Dentystyczna SE+, gdzie pacjenci mogą skorzystać z szerokiej gamy profesjonalnych zabiegów stomatologicznych, w tym także z implantologii.

Studio stomatologii estetycznej SE+ leczy bezzębie, wykorzystując w tym celu najnowocześniejsze implanty jarzmowe – implanty zygomatyczne. W klinice można skorzystać także z dodatkowych zabiegów jak podniesienie dna zatok szczękowych i regeneracja kości.