Chaczapuri adżarskie, czyli kwintesencja gruzińskiej kuchni
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 17 listopada 2019 12:38

Chaczapuri adżarskie, czyli kwintesencja gruzińskiej kuchni

Chaczapuri, czyli przepyszny chlebek z serowym nadzieniem, jest podstawą gruzińskiej kuchni. Występuje w wielu wariantach – standardowym (wyłącznie z serem) lub z dodatkiem fasoli. Jednak każdy miłośnik kaukaskich smaków przyzna, że to chaczapuri adżarskie najbardziej zachwyca swoim wyglądem!

Chaczapuri adżarskie, znane również jako chaczapuri adżaruli, to jedno z najbardziej charakterystycznych dań kuchni gruzińskiej. Kształt łódki, jajko i spływające po brzegach ciasta roztopione masło to jego znak rozpoznawczy. Jeśli chcesz przenieść się do malowniczej Gruzji, zarezerwuj sobie odrobinę czasu i koniecznie wykonaj poniższy przepis w domu!

Składniki
Ciasto:
• 3,5 szklanki mąki pszennej
• 1,5 łyżeczki soli
• 1 łyżeczka suchych drożdży aktywnych
• 1 łyżka cukru pudru
• 1 szklanka wody
• 0,5 szklanki mleka
• 2 łyżki oliwy z oliwek

Nadzienie:
• 2 szklanki startego żółtego sera
• 2 szklanki mozzarelli w formie wiórków
• 2 szklanki sera feta
• 5 jajek
• 40 g masła

Sposób przygotowania:
Do miski miksera wsyp mąkę, cukier, sól i drożdże. Mleko i wodę podgrzej do temperatury ok. 40 stopni Celsjusza, następnie wlej do miski z suchymi składnikami. Zamocuj mieszadło do wyrabiania ciasta (w kształcie haczyka) i włącz mikser. Ciasto powinno mieć gładką, elastyczną konsystencję. Dodaj oliwę z oliwek i wyrabiaj jeszcze przez około minutę.

Przygotuj drugą miskę - jej dno skrop odrobiną oliwy. Przełóż do niej ciasto i odstaw w ciepłe miejsce na około 1,5 godziny do wyrośnięcia. W tym czasie połącz ze sobą mozzarellę i fetę w jednej misce.

Wyrośnięte ciasto pokrój na cztery równe części. Rozwałkuj każdą z nich na kształt koła o grubości ok. 0,5 cm. Placki posyp startym żółtym serem. Zroluj dwa przeciwległe boki, a następnie połącz je ze sobą, tworząc kształt łódki. Pamiętaj, by zachować przy tym szczególną staranność – boki muszą być ze sobą dokładnie sklejone. Środki łódek wypełnij serowym nadzieniem.

Dużą blachę pokryj papierem do pieczenia. Przełóż na nią tak powstałe łódki. Jedno jajko roztrzep w misce i za pomocą specjalnego pędzla (lub widelca) posmaruj nim ciasto. Dzięki temu zarumieni się podczas pieczenia. Piekarnik rozgrzej do 220 stopni (bez termoobiegu). Chaczapuri piecz przez około 15 minut (do momentu aż ciasto zacznie lekko brązowieć). W tym czasie pokrój masło na 4 niewielkie prostokąty.

Gdy ciasto zacznie nabierać kolorów, wyjmij łódki z piekarnika. Za pomocą łyżki wykonaj wgłębienia. Do każdego z nich wbij jedno jajko i z powrotem umieść blachę w piekarniku na ok. 4 minuty. Obserwuj swoje danie – żółtko nie powinno być ścięte.

Gdy stopień przypieczenia odpowiada już Twoim preferencjom, wyjmij chaczapuri z piekarnika i na każdej łódce połóż kawałek masła. Rozpuści się ono pod wpływem temperatury. Możesz udekorować swoje danie za pomocą pietruszki lub kolendry.

Chaczapuri Adżarskie idealnie będzie komponować się z półwytrawnym czerwonym winem Marani Telavuri.


O Marani:
Wina Marani są oryginalnymi gruzińskimi winami, produkowanymi w regionie Kacheti – Telawi. Winiarnia łączy nowoczesne technologie ze starożytnymi metodami wytwarzania wina. Beczki dębowe sąsiadują tu z tradycyjnymi amforami glinianymi – KWEWRI, zakopanymi w ziemi piwnicy, którą nazywa się „Marani”. Region Kacheti dzieli się na siedem najważniejszych mikroregionów dla win o zastrzeżonym nazewnictwie miejsca pochodzenia upraw winorośli. Prawy brzeg rzeki Alazani zajmują mikroregiony „Tsinandali”, „Vazisubani”, „Akhasheni” i „Mukuzani”, a mikroregiony „Napareuli”, „Kvareli” i „Kindzmarauli” są położone przy malowniczym podnóżu Dużego Kaukazu, na lewym brzegu rzeki Alazani. Tutaj rodzą się wyborne wina czerwone i białe, wytrawne i półsłodkie ze złożonym bukietem i niepowtarzalnym smakiem, które zyskują uznanie na całym świecie. Importerem win w Polsce jest Marani 1915 Sp. z o.o. Więcej informacji na stronie: http://www.marani.com.pl/

/źródło - /