Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk!
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 12 października 2019 10:32

Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk!

To historyczny moment dla polskiej kultury. Po 23 latach od przyznania Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej to najważniejsze literackie wyróżnienie znów trafia w ręce Polki. Olga Tokarczuk została nagrodzona za rok 2018. Wraz z nią laureatem – za rok 2019 – został Peter Handke.

fot. lubimyczytać.pl, medal noblowski ®© The Nobel Foundationo

Po skandalach, które nadszarpnęły dobre imię Akademii Szwedzkiej, nagrody za poprzedni rok nie przyznano. To właśnie z tego powodu dziś przyznano dwie Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wśród faworytów wymieniano takich twórców, jak: Maryse Condé, Margaret Atwood, Anne Carson, Can Xue, Haruki Murakami, Ludmiła Ulicka, Ngugi wa Thiong'o czy László Krasznahorkai.

10 października członkowie Akademii Szwedzkiej ogłosili, że Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymują Olga Tokarczuk oraz Peter Handke!

Dziś możemy zaktualizować listę polskich laureatów Literackiej Nagrody Nobla:

1905 r., Henryk Sienkiewicz,
1924 r., Władysław Reymont,
1980 r., Czesław Miłosz,
1996 r., Wisława Szymborska,
2018 r., Olga Tokarczuk.

Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Kietrzu, następnie psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracowała jako psychoterapeutka, jednak później zdecydowała się poświęcić pisarstwu. Pierwszą jej powieścią była „Podróż ludzi Księgi” (1993), a dwa lata później wydała „E.E.”. Rok 1996 przyniósł jej sporą popularność dzięki publikacji „Prawiek i inne czasy”. Pozycję jednej z najciekawszych i najoryginalniejszych polskich pisarek ugruntowało wydanie w 1998 roku „Domu dziennego, domu nocnego” – pierwszej w Polsce powieści elektronicznej udostępnionej czytelnikom przez internet.

Kolejne lata niosły ze sobą następne sukcesy literackie. Takie książki, jak „Bieguni” (2007), „Prowadź swój pług przez kości umarłych” (2009) i „Księgi Jakubowe”, także za granicą ugruntowały jej status pisarki, która opowiadając o peryferiach i niedopowiedzeniach, trafnie konstatuje bolączki współczesności. Za powieść „Bieguni” („Flights”) otrzymała The Man Booker International Prize 2018, rok później nominację za „Prowadź swój pług przez kości umarłych” („Drive Your Plow Over the Bones of the Dead”). W lipcu 2019 roku wraz z tłumaczką otrzymała Nagrodę Laure-Bataillon za najlepszą książkę przełożoną na język francuski (za „Księgi Jakubowe”).

W Polsce również była laureatką wielu literackich wyróżnień. Za powieści „Bieguni” i „Księgi Jakubowe” została nagrodzona Nagrodą Literacką „Nike”. Otrzymała Nagrodę Literacką im. Władysława Reymonta, nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrodę Fundacji im. Kościelskich i Paszport „Polityki”. Jej ostatnią publikacją były „Opowiadania bizarne” (2018).

Akademia Szwedzka uzasadniła przyznanie nagrody Oldze Tokarczuk: za narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną dokładnością oddaje przekraczanie granic jako formę istnienia (oryg. for a narrative imagination that with encyclopedic passion represents the crossing of boundaries as a form of life).

Nobel 2019 dla Petera Handkego

Austriak Peter Handke został kolejnym laureatem Literackiej Nagrody Nobla, którego poznaliśmy 10 października. W uzasadnieniu czytamy, że pisarz został nagrodzony:

za sugestywną pracę, która z lingwistyczną pomysłowością eksploruje peryferie i swoistość doświadczenia ludzkiego (oryg. for an influential work that with linguistic ingenuity has explored the periphery and the specificity of human experience).

Peter Handke urodził się 6 grudnia 1942 roku w austriackim Griffen. Po ukończeniu liceum w Klagenfurcie podjął studia prawnicze w Grazu. Po pierwszych sukcesach literackich i przyjęciu do druku powieści „Die Hornissen” porzucił studiowanie i całkowicie poświęcił się literaturze. W trakcie swojej kariery został uhonorowany licznymi nagrodami, w tym Nagrodą Vilenica (1987), Nagrodą Franza Kafki (2009) i Międzynarodową Nagrodą im. Ibsena. Jest uznawany za jednego z najważniejszych przedstawicieli literatury europejskiej po drugiej wojnie światowej. Handke jest autorem takich powieści, jak „Pewnej ciemnej nocy wyszedłem z mojego cichego domu”, „Krótki list na długie pożegnanie”, „Godzina prawdziwych odczuć”, „Leworęczna kobieta” i „Don Juan (sam o sobie opowiada)”.

Przypomnijmy, że poprzednim laureatem literackiego Nobla był brytyjski pisarz Kazuo Ishiguro.

/źródło - / fot. Olgi Tokarczuk - Łukasz Giza, Petera Handke - Leemage/eastnews /