Muscari-Szafirek - drobne rośliny o pięknych groniastych kwiatach
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 01 października 2019 12:02

Muscari-Szafirek - drobne rośliny o pięknych groniastych kwiatach

Szafirki coraz częściej pojawiają się w polskich ogrodach, głównie ze względu na ciekawe i intensywne barwy, które wyróżniają się na rabacie. Czynnikiem, który zdecydowanie przyczynia się do wzrostu ich popularności jest łatwość w uprawie. W naszych ogrodach z powodzeniem można sadzić kilka gatunków szafirków, które będą kwitły od kwietnia do czerwca.

Skąd pochodzą szafirki?

Kwiaty z rodzaju szafirków obejmują aż 50 gatunków, z czego większość pochodzi najczęściej z krajów śródziemnomorskich, a także z Azji Mniejszej. W zależności od miejsca, z którego pochodzą różnią się pomiędzy sobą wysokością oraz barwą kwiatów. Szafirki miękkolistne, które rosną dziko we Włoszech są wykorzystywane także w kuchni. W tym celu są obgotowywane, a następnie zalewane octem i oliwą z oliwek. Ich smak wzmacniany jest przez mieszankę aromatycznych przypraw.

Cechy charakterystyczne rośliny

Choć słowo szafirek kojarzy się głównie z małymi roślinami o niebieskim kwiatostanie, to warto wiedzieć, że to nie jedyny gatunek szafirków, który może zagościć na polskiej rabacie. Różnorodne odmiany obejmują ogromną część kolorów od błękitu przez granat do fioletu. Niektóre odmiany charakteryzują się dwoma odcieniami błękitu. Szafirki mogą być także białe, różowe, a nawet żółte. Kwiaty, które wyglądem przypominają malutkie dzwoneczki, wytwarzają się na bezlistnych łodygach, choć różnorodność odmian obejmuje także kwiaty o fikuśnych kształtach.

Szafirki są blisko spokrewnione z hiacyntami. Przynależą do rodziny szparagowatych.

Gdzie i kiedy sadzić szafirki

Szafirki nie należą do roślin wymagających, co również dotyczy gleby, na której są sadzone. Zaaklimatyzują się na każdym podłożu, z wyjątkiem suchego i jałowego. Najlepiej rozwijają się na stanowisku słonecznym. Dobrze znoszą towarzystwo drzew i krzewów zrzucających liście na zimę.

Najodpowiedniejszą porą do wysadzania cebulek szafirków jest jesień, w okresie od połowy września do połowy października. Cebula powinna być umiejscowiona na głębokości około 6-8 cm, w rozstawie 7x10 cm.

Właściwa pielęgnacja szafirków - podlewanie, nawożenie, zimowanie

W okresie wzmożonej wiosennej suszy, należy zadbać o zapewnienie cebulkom szafirków odpowiedniego nawodnienia gleby. W okresie wzrostu roślina potrzebuje najwięcej wody, aby mogła wytworzyć piękne kwiaty.

W kwestii nawożenia, wystarczy jednorazowo w ciągu roku wspomóc roślinę nawozem jednoskładnikowym. Preferowany miesiąc do wykonania tego zabiegu to kwiecień.

Rośliny doskonale radzą sobie z ujemnymi temperaturami, dlatego nie jest konieczne, aby na czas zimy były okryte. Korzyściami, która wynikają ze ściółkowania są m.in. zahamowanie rozwoju chwastów oraz zapobieganie nadmiernemu wysychaniu podłoża.

Najpopularniejsze odmiany szafirków

Przy pomocy szafirków można stworzyć różnokolorową rabatę. Największym zachwytem cieszy się szafirek pierzasty Muscari Plumosum, który posiada kwiatostan koloru fioletowego, który wygląda jak podłużna, bujna czupryna. Z kolei szafirek armeński Muscari Armeniacum to najpopularniejszy gatunek występujący w polskich rabatach. Jego kwiaty są koloru intensywnie niebieskiego, przepięknie rozłożone na łodydze. Szafirek dziwny Muscari Paradoxum posiada kwiaty granatowo-czarne, które posiadają zielonkowate brzegi. Miłośników barwy słońca zachwyci żółty Macrocarpum. Posiada nie tylko unikalny kolor, ale także orientalny kształt kwiatów.

Więcej odmian szafirków w postaci cebulek kwiatowych gotowych do zasadzeni znaleźć można pod adresem https://cebule-kwiatowe.pl/muscari-szafirek/, czyli w sklepie firmy BENEX, która oferuje cebulki kwiatowe, byliny i kłącza kwiatów.

Poprawiony: wtorek, 01 października 2019 12:08