Jak ratować wzrok – co niszczy Twoje oczy?
Wpisany przez W.P.   
poniedziałek, 30 września 2019 14:48

Jak ratować wzrok – co niszczy Twoje oczy?

Wzrok to bezcenny zmysł, który jest jednak narażony na działanie rozmaitych szkodliwych czynników. Promieniowanie słoneczne, palenie papierosów, długie godziny spędzane przed komputerem – to tylko kilka przykładów tego, co może w negatywny sposób odbić się na zdrowiu oczu oraz jakości widzenia.

Choroby oraz wady wzroku mogą się rozwijać przez długie lata bez żadnych charakterystycznych objawów. Zauważamy u siebie lekkie pogorszenie jakości widzenia, gorzej widzimy w nocy, kontury przedmiotów stają się mniej wyraźne, a kolory – bledsze. Tłumaczymy to jednak zmęczeniem, stresem, przepracowaniem albo w ogóle nie zwracamy na to uwagi. I choć współczesna okulistyka dysponuje wieloma skutecznymi metodami leczenia chorób oczu, np. takich jak laserowa korekta wad wzroku, to jednak zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Dlatego warto wiedzieć, jakie czynniki szkodzą oczom i w jaki sposób można minimalizować ich negatywny wpływ na wzrok.

1. Promieniowanie słoneczne a wady wzroku

Promieniowanie słoneczne jest niezbędne człowiekowi do życia. To m.in. pod wpływem słońca w organizmie następuje synteza witaminy D. Z jednej strony światło słoneczne umożliwia proces widzenia, z drugiej jednak – promieniowanie ultrafioletowe w negatywny sposób wpływa na wzrok.

Długotrwałe narażenie oczu na działanie promieni UV może objawiać się bólem, zaczerwienieniem i nadmiernym łzawieniem, a także być przyczyną chorób i wad wzroku:

  • skrzydlika,
  • zaćmy korowej,
  • degeneracji plamki żółtej,
  • raka skóry wokół oczu.

Szacuje się, że co roku z powodu nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne wzrok traci około 3,2 mln ludzi. Dlatego należy pamiętać, by w bardzo słonecznie dni – zwłaszcza latem i zimą – chronić oczy przed słońcem dzięki okularom z filtrem UV.

2. Praca przed komputerem – jak dbać o wzrok?

Wśród czynników niekorzystnie wpływających na jakość widzenia znajduje się bez wątpienia codzienna, wielogodzinna praca przy komputerze. Badania naukowe dowiodły, że najczęściej spotykane problemy wzrokowe osób pracujących przed komputerem to wady refrakcji, zaburzenia ostrości widzenia, zespół suchego oka oraz ogólne zmęczenie wzroku. Oczywiście należy pamiętać, że na to, jak bardzo spędzanie czasu przy komputerze odbija się na wzroku, ma wpływ m.in. odległość monitora od oczu, natężenie oświetlenia oraz kontrast. Warto więc zadbać o odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy oraz prawidłowe ustawienia komputera.

3. Korzystanie ze smartfonów i tabletów oraz ich wpływ na wzrok

Specjaliści alarmują, że nadużywanie urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety, staje się poważnym problemem społecznym oraz zdrowotnym. Długie godziny spędzane ze smartfonem są przyczyną stanów przeciążeniowych kciuka, dolegliwości bólowych szyjnego odcinka kręgosłupa, a także problemów ze wzrokiem.

Jednym z najpowszechniejszych upośledzeń widzenia związanych ze smartfonami jest tzw. skurcz akomodacyjny. Jest to stan, w którym po długim czasie wpatrywania się z bliska w ekran smartfona oko nie potrafi płynnie przystosować się do widzenia z dużej odległości. Przez pewien czas patrząc w dal, nie widzi się w ogóle lub bardzo słabo. Nadużywanie urządzeń mobilnych wywołuje również wzrost napięcia w mięśniach oka, a także jest przyczyną bólu głowy czy zmęczenia oczu.

4. Palenie papierosów a wzrok

O tym, że palenie papierosów w bardzo negatywny sposób odbija się na zdrowiu całego organizmu, nikogo nie trzeba przekonywać. Jest to jeden z głównych czynników ryzyka chorób serca, udarów mózgu, schorzeń płuc, a także wielu nowotworów. Palenie nie pozostaje bez wpływu również na wzrok – przypuszcza się, że nałóg ten zwiększa ryzyko występowania wad wzroku, jaskry oraz zapalenia spojówek. Palacze częściej zgłaszają również inne dolegliwości związane z funkcjonowaniem oczu, takie jak suchość oraz pieczenie oka. Jeśli więc ktoś zastanawia się, jak poprawić wzrok, to bez wątpienia rzucenie palenia będzie korzystnym krokiem!

5. Klimatyzacja – dowiedz się więcej o jej wpływie na wzrok

Są osoby bardzo wrażliwe na działanie klimatyzacji – wywołuje ona u nich katar czy infekcje zatok. Warto jednak pamiętać, że klimatyzacja może również w negatywny sposób odbić się na funkcjonowaniu oczu. Sprawia, że powietrze staje się chłodniejsze, ale zarazem mniej wilgotne – wysuszone powietrze natomiast powoduje nadmierne odparowywanie wody z filmu łzowego odpowiedzialnego za nawilżanie gałki ocznej. To z kolei może wywoływać tzw. zespół suchego oka, czyli przewlekły stan zapalny, objawiający się dyskomfortem oczu, ich zaczerwienieniem, uczuciem pieczenia, kłucia, tzw. piasku w oczach. Zazwyczaj objawy te dotyczą obojga oczu.

Jak widać, wzrok jest nieustannie narażony na działanie niekorzystnych czynników. Warto je minimalizować, dbać o oczy i regularnie pojawiać się na badaniach kontrolnych u okulisty – dzięki temu można w porę reagować na wszelkie niepokojące objawy!