Hammam – daj sobie chwilę relaksu
Wpisany przez W.P.   
piątek, 13 września 2019 08:23

Hammam – daj sobie chwilę relaksu

Rytuał hammam to połączenie łaźni tureckiej (zwanej także sauną parową lub łaźnią parową) z odprężającymi masażami. Jest on jednym z najbardziej cenionych sposobów na wypoczynek ciała oraz zmysłów, a także niesie ze sobą liczne korzyści zdrowotne.

 

Z tekstu dowiesz się:

  • co to jest hammam,
  • jakie właściwości ma sauna parowa,
  • jak na organizm wpływają relaksujące masaże.

Hammam to tradycyjny dla kultury tureckiej rytuał pielęgnacyjno-relaksujący, składający się z sesji w saunie parowej, peelingu, masażu głowy oraz całego ciała. Oprócz pielęgnacji, oczyszczenia i relaksu, hammam ma korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka, jest więc często stosowany jako element odnowy biologicznej np. po intensywnym wysiłku fizycznym.

Łaźnia turecka w rytuale hammam

Pierwszym elementem podczas rytuału hammam jest sesja w łaźni tureckiej, zwanej także łaźnią parową lub sauną parową. Ten rodzaj sauny ma swoje korzenie w starożytnych krajach śródziemnomorskich: Rzymie, Grecji i Turcji. Łaźnie parowe były tam miejscami użyteczności publicznej i korzystano z nich z wielkim upodobaniem, zarówno w celach higienicznych, jak i wypoczynkowych, pielęgnacyjnych i towarzyskich.

Sauna parowa – w odróżnieniu od sauny fińskiej – cechuje się relatywnie niską temperaturą (40–55 stopni Celsjusza), ale bardzo wysoką, sięgającą nawet 80–100% wilgotnością. Jej wnętrze wyłożone jest płytkami ceramicznymi (sauny fińskie są z kolei drewniane). Dzięki wysokiej wilgotności, podczas pobytu wewnątrz sauny wydaje się, że temperatura jest wyższa niż w rzeczywistości.

Charakterystyczna dla łaźni tureckiej para wodna często łączona jest z wykazującymi działanie prozdrowotne i odprężające olejkami zapachowymi. Wysoka wilgotność rozszerza pory skórne, dzięki czemu wnika w nie woda, następnie wypłukująca toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii. Proces ten również:

  • nawilża i odżywia skórę,
  • pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu oddechowego,
  • odpręża, relaksuje, dobrze wpływa na stan emocjonalny.

Dodatkowo, sesja w łaźni tureckiej pomaga obniżyć nadmierne napięcie mięśni, bywa także przydatna np. w leczeniu chorób układu krążenia oraz schorzeń reumatycznych.

Hammam – peeling i masaże

Kolejne etapy rytuału hammam to peeling, oczyszczanie twarzy, masaż głowy i ciała. Peeling wykonuje się z użyciem piany z czarnego mydła, produkowanego z czarnych oliwek oraz oliwy z oliwek. Dzięki zawartości wielu dobroczynnych składników, mydło to dogłębnie nawilża skórę oraz pozostawia uczucie gładkości. Rozprowadzane jest z wykorzystaniem specjalnej ziarnistej rękawicy, która złuszcza martwy naskórek oraz poprawia ukrwienie.

Hammam obejmuje również oczyszczanie twarzy przy pomocy maseczki z białej glinki – zapobiega ona wysuszaniu skóry, ale jednocześnie usuwa z niej toksyny i lekko ujędrnia. W czasie, kiedy maseczka wysycha na twarzy, wykonywany jest masaż głowy. Po zmyciu maseczki przechodzi się do ostatniego etapu rytuału – relaksującego masażu całego ciała przy użyciu nawilżającego i odżywczego olejku arganowego.

Rytuał hammam – przeciwwskazania

Jeśli chodzi o przeciwwskazania do poddawania się zabiegowi, najczęściej dotyczą one korzystania z sauny parowej. Nie jest ona zalecana kobietom w trakcie miesiączki, paniom spodziewającym się dziecka, osobom z nadciśnieniem oraz chorobami serca, astmatykom, a także osobom z nieuregulowanymi problemami dermatologicznymi.

Hammam to naprawdę doskonały sposób na relaks i wypoczynek – w towarzystwie ukochanej osoby lub przyjaciółki, sprawdzi się też dla sportowców jako element odnowy biologicznej. W razie jakichkolwiek wątpliwości przez skorzystaniem z rytuału warto skonsultować się z lekarzem.

Poprawiony: piątek, 13 września 2019 08:29