Czas na odświeżanie i odmładzanie skóry po lecie
Wpisany przez S.Z.   
środa, 11 września 2019 13:48

Czas na odświeżanie i odmładzanie skóry po lecie

Lato niestety dobiega końca. Czas na powrót z wakacji oraz zmianę pielęgnacji skóry. Jesień to idealny czas na naprawcze oraz inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej. Promieniowanie UV nie jest już tak silne i dlatego możemy je wykonywać bezpiecznie. O tym, jakie zabiegi warto zrobić o tej prze roku opowiada dr n. med. Joanna Sułowicz – specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej z SCM estetic w Krakowie.


Nasza skóra podczas gorących miesięcy jest narażona na szkodliwe działanie promieniowania UV, a także wysokich temperatur, słonej, morskiej wody oraz klimatyzacji. Pod wpływem tych czynników bardzo często po lecie staje się mocno odwodniona, szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Traci więc dobrą kondycję i potrzebuje mocnego odświeżenia, nawilżenia i odżywienia.
Jej zły stan powoduje dodatkowo degradację kolagenu i elastyny, przez co staje się bardziej cienka i mniej jędrna. Szybciej więc się starzeje. Wiele osób to właśnie teraz zauważa pierwsze głębsze zmarszczki i mocniejszą utratę owalu twarzy.
Innym, istotnym problemem, który spotyka naszą skórę latem są przebarwienia. Powstają one na skutek oddziaływania promieniowania UV. Skóra broniąc się przed nim produkuje więcej melaniny - barwnika odpowiadającego za kolor skóry. Niestety czasami jego produkcja jest zaburzona, dochodzi do zwiększenia wydzielania barwnika i powstawania plam w postaci przebarwień. Ich rodzajów jest dużo, od tych najmniej problematycznych, drobnych i płytkich w postaci piegów, po najbardziej trudne do usunięcia przebarwienia hormonalne typu melasma.
Jesień to doskonały czas, by zająć się wszystkimi wyżej wymienionymi problemami. To także właściwy moment aby wykonać bardziej inwazyjne zabiegi, które w kontrolowany sposób uszkadzają skórę pozwalając jej na przebudowę. To właśnie w nadchodzących miesiącach bez obaw będziemy mogli sięgnąć po zabiegi laserowe, które pomogą nam pozbyć się problemów w postaci: wiotkiej skóry, blizn, poszerzonych porów, rozstępów, zbędnego owłosienia czy też zmian skórnych o typie brodawek łojotokowych lub włókniaków.

Skóra jak nowa - mezoterapia

Bardzo dobrym zabiegiem regenerującym odwodnioną i poszarzałą skórę jest mezoterapia igłowa. Jak mówi dr n. med. Joanna Sułowicz dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej z SCM estetic w Krakowie to jedna z najpopularniejszych oraz najskuteczniejszych metod poprawy jej wyglądu oraz profilaktyki przeciwstarzeniowej. – Zabieg polega na wprowadzeniu substancji aktywnych pod lub śródskórnie, przez co omija się barierę naskórka, która zapobiega wnikaniu większości kosmetyków. Ponadto Już sam proces nakłuwania sprawia, że w skórze uruchamiają się mechanizmy naprawcze, umożliwiające jej przebudowę. W SCM estetic używamy do tego zabiegu koktajli składających się z wielu substancji rewitalizujących oraz regenerujących, jak chociażby najpopularniejszy kwas hialuronowy. Takie mieszaniny stymulują metabolizm komórek oraz zwiększają produkcję elastyny i kolagenu, przez co skóra wygląda znacznie młodziej i zdrowiej – wyjaśnia lekarka.
Możliwość zastosowania różnych substancji podczas mezoterapii sprawia, że jest ona przeznaczona dla osób w każdym wieku oraz zmagających się z różnymi problemami. Oprócz nawilżenia oraz ujędrnienia skóry praktycznie całego ciała, można także w ten sposób poprawić koloryt, zmniejszyć obrzęki pod oczami lub nawet zredukować rozstępy.

Głębokie odświeżenie - peelingi

Jesienny czas jest również bardzo dobrym momentem na wykonanie głębiej penetrujących peelingów. Pozwolą one pozbyć się zniszczonej przez słońce warstwy naskórka. Specjalistka medycyny estetycznej podkreśla, że niektóre metody są wyjątkowe, ponieważ można je dopasować do indywidualnych potrzeb pacjenta. - Zabieg Easy TCA działa na różnych poziomach skórnych. W zależności od ilości nałożonych warstw może powodować średnio nasilone złuszczanie aż po tzw. efekt zrzucania skóry przez jaszczurkę. Zabieg taki nie tylko poprawia napięcie skóry, ale także wyrównuje jej strukturę, redukuje zmarszczki oraz spłyca blizny potrądzikowe. Skóra po zabiegu zyskuje piękny, jednolity koloryt oraz naturalny blask – wyjaśnia dr n. med. Joanna Sułowicz.
Drugim, polecanym przez ekspertkę peelingiem jest Easy Phen Light, który pomaga odbudować głębokie warstwy skóry właściwej. Poza bardzo intensywnym złuszczeniem samej skóry, stymuluje syntezę kolagenu oraz elastyny pobudzając jej głębsze warstwy do regeneracji. Ten zabieg przede wszystkim jest zalecany osobom starszym, a zwłaszcza tym ze skórą z silnymi objawami fotostarzenia, oraz tym, które mogą sobie pozwolić na dłuższe wyłączenie z dziennej aktywności. Po ścisłej kwalifikacji przez lekarza na okolicę oczu lub całą twarz pacjentki aplikowany jest kwas fenlowy. Następnie na obszar objęty zabiegiem nakłada się specjalną maskę post-peel oraz tlenek bizmutu, które pozostawia się na kolejne 6 dni. Po zdjęciu maski preparatem natłuszczającym skóra pozostaje zaczerwieniona zazwyczaj przez około 3-4 tygodnie, należy jednak pamiętać, iż w niektórych przypadkach rumień może utrzymywać się znacznie dłużej. Mimo długiej rekonwalescencji efekty tej metody (jak chociażby usunięcie głębokich blizn czy zmarszczek) są nieporównywalnie lepsze od innych zabiegów medycyny estetycznej i utrzymują się najczęściej aż kilka lat.

Bezpieczna ingerencja światła - lasery

Zabiegiem „must have” na jesień jest laser CO2, który pozwala na bardzo, precyzyjne, bezpieczne i bezkrwawe odparowanie różnorakich zmian. Laser CO2 może być także wyposażony w moduł do frakcjonowania skóry. To specjalna głowica, która wytwarza strumień impulsów tworzących mikroskopijne uszkodzenia w obrębie tkanki. Skóra od wpływem takiego działania jest jakby podziurkowana-, powstałe w wyniku zabiegu rany otoczone fragmentami zdrowej tkanki, co sprawia, iż uszkodzenia skóra znacznie szybciej się goją. . W miejscu działania wiązki lasera zachodzi stymulacja procesów naprawczych oraz zwiększenie produkcji kolagenu, co sprawia, że skóra się regeneruje, a przez to ujędrnia i odmładza. – Osobiście polecam moduł CO2 szczególnie na różnego rodzaju zmiany skórne jak włókniaki, brodawki łojotokowe lub wirusowe. Za to moduł frakcyjny działa lepiej na zmarszczki, blizny, rozstępy oraz przebarwienia – wyjaśnia ekspertka SCM estetic. – Po zabiegu z użyciem lasera może pojawić się rumień bądź obrzęk, dlatego obszar skórny, na którym był wykonywany zabieg najlepiej przemywać wodą z łagodnym mydłem oraz zastosować zimne okłady. Bardzo ważne jest unikanie ekspozycji słonecznej podczas procesu gojenia. Oczywiście każdy przypadek jest indywidualny, dlatego tak ważna jest odpowiednia konsultacja lekarska przed wykonaniem zabiegu – wyjaśnia dr n., med. Joanna Sułowicz.

Innowacyjne działanie przeciwstarzeniowe – endolifting Fotona4D

Endolifting Fotona 4D to kompleksowy zabieg, który składa się z czterech etapów. W ten sposób działa na różnych głębokościach skóry i powoduje jej mocne odmłodzenie. Dzięki połączniu uzupełniających się długości fal lasera Er:YAG oraz Nd:YAG po zabiegu uaktywniają się procesy przebudowy zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych warstw skórnych. – Pierwszy etap zabiegu polega na stymulowaniu mięśni okolic ust, w celu ich obkurczenia i ujędrnienia. Endolifting przywraca prawidłowe napięcie, które pomaga utrzymać właściwy owal twarzy. To jedyny taki zabieg na świecie, który wykonuje się wewnątrz jamy ustnej. Podczas drugiej procedury uzupełnia się działanie pierwszego etapu przez nieablacyjne odmłodzenie głębszych warstw skóry. Drobne frakcjonowanie, czyli „dziurkowanie” tkanki wysoką temperaturą prowadzi do regulacji wydzielania sebum, zwężenia porów i naczynek oraz ujednolicenia kolorytu, a także stymulacji odbudowy kolagenu. Podczas trzeciej części zabiegu długi impuls lasera Nd:YAG napina oraz ujędrnia skórę twarzy na całej jej grubości. Czwartą procedurą jest delikatniejszy już peeling laserowy. Podczas tego dopełniającego etapu odparowuje się wierzchnią warstwę naskórka, co wyrównuje strukturę skóry i nadaje jej promienny wygląd – tłumaczy specjalistka medycyny estetycznej z SCM estetic.
Efekty zabiegu to spłycenie zmarszczek i bruzd, zwiększenie napięcia, elastyczności i grubości skóry. Wygładzenie skóry, zmniejszenie jej niedoskonałości i poprawienie kolorytu, a także ogólna poprawa jej kondycji. Należy pamiętać, że efekty zabiegu są kwestią indywidualną uzależnioną od osobistych uwarunkowań każdego pacjenta. Na efekt w szczególności mogą wpływać takie czynniki jak wiek, stan zdrowia, trybu życia pacjenta oraz stosowania się do zaleceń pozabiegowych.

Jesień to bardzo dobry moment na zastosowanie bardziej inwazyjnych zabiegów i korzystanie z nowoczesnych, innowacyjnych metod medycyny estetycznej. Jednak warto zachować zdrowy rozsądek i dobierać środki odpowiednio do potrzeb i okoliczności. – Odpowiednia konsultacja to podstawa. Zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jak i efekty końcowe. Nic nie daje mi większej satysfakcji jak zadowolona z efektów i zdrowa pacjentka – podkreśla dr n. med. Joanna Sułowicz.

Informacje o ekspercie:
Dr n. med. Joanna Sułowicz - specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej, SCM estetic w Krakowie www.scmestetic.pl
W 2004 roku ukończyła Wydział Lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 2012 roku zdała egzamin specjalizacyjny z zakresu dermatologii i wenerologii oraz uzyskała tytuł doktora nauk medycznych. W 2008 roku ukończyła Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Jest także członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Jako uczestnik licznych kursów i szkoleń z dziedziny medycyny estetycznej oraz Anti-Aging nadal często i chętnie poszerza swoją wiedzę. Natomiast jako szkoleniowiec z zakresu technik wypełnień (kwas hialuronowy, Ellanse), mezoterapii oraz nici PDO i Aptos chętnie dzieli się swoim doświadczeniem z mniej doświadczonymi lekarzami. Jej główną dewizą oraz celem do osiągnięcia jest naturalne piękno.
W latach 2005-2018 pracowała, jako asystent w Klinice i Katedrze Dermatologii w Krakowie, gdzie oprócz leczenia pacjentów prowadziła także działalność naukową oraz zajęcia dydaktyczne ze studentami polskimi i zagranicznymi. Obecnie związana jest z Wojskowym Szpitalem Klinicznym w Krakowie.

/źródlo - /