Akademia Opiekunów w Krakowie zaprasza... Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 31 sierpnia 2019 09:32

Akademia Opiekunów w Krakowie zaprasza...

Czy wiesz jak opiekować się seniorem poprawiając jakość jego życia każdego dnia? Zapraszamy na otwarte warsztaty w Krakowie
Już 4 września powraca cykl otwartych warsztatów dla opiekunów osób starszych z Krakowa. Spotkania są całkowicie bezpłatne i będą odbywały się w każdą środę miesiąca w DPS im. Helclów.


Obecnie niemal 80% wszystkich opiekunów rodzinnych stanowią osoby z najbliższego otoczenia seniora. często brakuje im jednak wsparcia instytucjonalnego oraz konkretnych informacji, które mogą pomóc w opiece nad starszą osobą.
„Razem z DPS Helclów współtworzymy darmowe warsztaty, na które może zapisać się każdy. Naszą misją jest przekazywanie specjalistycznej wiedzy na temat opieki nad osobami starszymi w przystępnej formie, aby pomóc odnaleźć się w trudnej sytuacji zarówno opiekunom, jak i podopiecznym" - mówi Tomasz Piłat, dyrektor Akademii Opiekunów.
W ramach kontynuacji projektu realizowana będzie seria warsztatów, prowadzona przez specjalistów różnych dziedzin, związanych z codzienną pomocą osobom starszym. Wśród prelegentów znajdą się m.in. pracownicy medyczni, rehabilitant, psycholog czy prawnik. We wrześniu odbędą się cztery spotkania, trwające ok. trzy godziny oraz warsztat w ramach tzw. grupy wsparcia zaplanowany na ostatni czwartek miesiąca tj. 26 września. Projekt kontynuowany będzie także w kolejnych miesiącach. Uczestnicy warsztatów będą mieli szansę dowiedzieć się więcej na temat m.in.:
- codziennej pielęgnacji osób starszych
- rehabilitacji i aktywizacji ruchowej podopiecznych
- reagowania na pojawiające się symptomy chorobowe
- pomocy prawnej dla opiekunów osób starszych
- dbania o własne zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Projekt „Poradnia opiekunów rodzinnych przy DPS Helclów w Krakowie" jest w pełni finansowany ze środków dzielnicowego budżetu obywatelskiego. Kierowany jest do mieszkańców I dzielnicy Krakowa (Starego Miasta) - jednak nie tylko do opiekunów tam zamieszkałych, ale również tych, zajmujących się zameldowanymi tam osobami starszymi.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 4 września o godzinie 16:00 w Domu Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów w Krakowie (ul. Helclów 2).

 

Zapisu na warsztat dokonać można telefonicznie pod numerem telefonu 12 634 42 55 wew. 195 lub bezpośrednio, poprzez wizytę w DPS Helców bądź Akademii Opiekunów.
Dokładne harmonogramy spotkań publikowane będą na stronach internetowych organizacji oraz Facebook'owym profilu Akademii Opiekunów, dlatego zachęcamy do śledzenia aktualności oraz zapisów na wybrane warsztaty.
Więcej o działaniach Akademii na stronie: www.akademiaopiekunow.pl
Facebook: www.facebook.com/AkademiaOpiekunow/
oraz na stronie DPS u Helclów: https://www.dpshelclow.pl/


 

O Akademii Opiekunów
Akademia Opiekunów wspiera opiekunów osób starszych w rozwijaniu kompetencji i umiejętności, a także działa na rzecz wzrostu świadomości społecznej w zakresie gerontologii, ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń demencyjnych.
Misją Akademii jest przekazywanie osobom zajmującym się na co dzień opieką nad osobą starszą specjalistycznej wiedzy w przystępnej i praktycznej formie. W tym celu tworzymy autorskie programy aktywizacji osób żyjących z demencją, szkolimy i doradzamy. Wierzymy, że dzięki lepszemu rozumieniu procesów starzenia połączonych z praktycznymi umiejętnościami przydatnymi w codziennej pracy, opiekun będzie nie tylko lepiej radził sobie w wykonywaniu codziennych obowiązków, ale będzie się lepiej w tej pracy spełniał.
Akademia ma siedzibę w Krakowie i utrzymuje się ze szkoleń organizowanych dla personelu Domów Opieki Społecznej, Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, dziennych domów opieki i wyspecjalizowanych ośrodków zajmujących się osobami z demencją oraz współpracy z podmiotami komercyjnymi. Między innymi, od 2015 roku Akademia współpracuje z firmą ATERIMA MED, zapewniając jej personelowi opiekuńczemu specjalistyczne wsparcie merytoryczne w czasie pracy na terenie Niemiec, a także organizując specjalistyczne kursy językowe. Poznajemy dzięki temu dobre praktyki i standardy opieki w krajach o wyższym standardzie życia i zakresie świadczeń socjalnych, którymi możemy później dzielić się w Polsce.
Organizujemy szkolenia, warsztaty i sympozja, zapraszając do współpracy naukowców i praktyków różnych specjalizacji, w tym neurologów, biologów, dietetyków, fizjoterapeutów i innych. Wiele z organizowanych przez Akademię wydarzeń ma charakter otwarty, dzięki czemu mogą brać w nich udział opiekunowie rodzinni. Staramy się również o granty publiczne na realizację projektów, których celem jest wsparcie opiekunów osób starszych.
Starzenie się społeczeństwa jest naturalnym i jednocześnie nieuniknionym procesem, z którym zmagają się cała Europa. Chcemy, by Polska była krajem, w którym osoby starsze będą miały zapewnioną opiekę zgodną z najnowszą światową wiedzą, również w ich własnym domu. Dążymy do tego, by upowszechniać dobre praktyki, rozwiązania systemowe i standardy, wyznaczając kierunek opieki świadczonej na najwyższym poziomie. Chcielibyśmy, by polscy opiekunowie pracujący w kraju i za granicą mieli wysokie kompetencje, a dzięki nim możliwość godnej i dobrze płatnej pracy.
GUS szacuje, że w 2050 roku 12 mln osób w Polsce będzie miało powyżej 65 lat. Zadbajmy o to, by nasz kraj był przyjazny zarówno dla osób starszych, jak i ich opiekunów.

/źródło - /

Poprawiony: sobota, 31 sierpnia 2019 09:37