Strefa zmywania – jak urządzić ją modnie i funkcjonalnie
Wpisany przez S.Z.   
środa, 14 sierpnia 2019 07:55

Strefa zmywania – jak urządzić ją modnie i funkcjonalnie

Zmywanie naczyń przyprawia niektórych o dreszcze. Powodem takiego odruchu może być po prostu nieprawidłowo zaaranżowana strefa zmywania, która sprawia, że jest ona nieatrakcyjna wizualnie i mało funkcjonalna. Co zrobić, żeby zmywanie stało się przyjemnym obowiązkiem? Podpowiadamy!


Zlewozmywak ma swoje miejsce

Odpowiednie umiejscowienie zlewozmywaku w przestrzeni kuchennej ma ogromny wpływ na funkcjonalność całego pomieszczenia. Aby uniknąć niepotrzebnej krzątaniny i sprawnie wykonywać czynności musimy wziąć pod uwagę ich kolejność. Najpierw bowiem wyjmujemy jedzenie z lodówki, myjemy je, a potem przygotowujemy do dalszej obróbki. Zlewozmywak zatem powinien znajdować się mniej więcej w połowie drogi od lodówki do kuchenki lub płyty grzewczej. Aby jeszcze bardziej zwiększyć funkcjonalność strefy zmywania warto zarówno z prawej, jak i z lewej strony komory zachować kawałek wolnego blatu, który może okazać się niezbędny w momencie przygotowywania posiłków. Warto również w pobliżu zlewozmywaku umieścić zmywarkę. Dlaczego? Zwykle przed włożeniem naczyń do zmywarki należy opłukać je z resztek jedzenia, zatem aby nie zachlapać podłogi podczas przenoszenia przedmiotów warto usytuować zlewozmywak w sąsiedztwie tego urządzenia.

Zaawansowana technologicznie bateria

Niezwykle istotną rolę w całej przestrzeni zmywania odgrywa bateria. Jej funkcjonalności mogą zdecydowanie ułatwić i uprzyjemnić codzienne wykonywanie obowiązków. – W kuchni sprawdzają się baterie z ruchomą, elastyczną wylewką, w której można dodatkowo zmieniać strumień wody, by z łatwością opłukać np. warzywa lub owoce. Taka funkcjonalność okazuje się przydatna również, gdy zachodzi potrzeba napełnienia wysokich naczyń czy garnków. Coraz częściej, także w kuchni, spotkać można baterie elektroniczne, które uruchamiane są bezdotykowo. Ich niezaprzeczalnym atutem jest to, że na dłużej zachowują swoją czystość przez to, że nie trzeba ich dotykać dłońmi, na których często znajdują się resztki jedzenia. Takie rozwiązanie to również oszczędność wody – baterie elektroniczne zużywają jej mniej nawet o 50%, gdyż woda wypływa z nich tylko wtedy, kiedy jest to konieczne – radzi Joanna Gręda, ekspert marki Oras.

Jaki zlewozmywak?

Należy postawić przede wszystkim na funkcjonalność. W małej kuchni, która posiada niewiele miejsca na blat roboczy warto zdecydować się na odrobinę większy zlewozmywak i zastosować specjalne deski nakładane na komory, które będą tworzyć lub przedłużać blat. Wybierając odpowiedni model zlewozmywaka należy wziąć pod uwagę również to, czy posiadamy zmywarkę. Wtedy duży, dwukomorowy zlewozmywak nie będzie konieczny. Jedna komora w zupełności wystarczy, tworząc więcej przestrzeni na blat roboczy.

/źródło - /