Cebulki tulipanów w praktyce - wszystko co musisz o nich wiedzieć
Wpisany przez W.P.   
środa, 07 sierpnia 2019 15:23

Cebulki tulipanów w praktyce - wszystko co musisz o nich wiedzieć

Tulipany to jedne z najpiękniejszych i najbardziej zróżnicowanych roślin cebulowych dekorujące ogród w okresie wiosennym. „Kwiaty” przywędrowały do Europy z Bliskiego Wschodu i od wieków należą do „pozycji” obowiązkowej w zielonym zakątku niezależnie od stylu urządzania. Jak właściwie obchodzić się z nimi?

Tulipany zostały przywiezione do Europy w połowie XVI wieku. Za ich popularyzację odpowiada Ogier de Busbecq, austriacki ambasador pracujący w Turcji. Hodowlą zajął się natomiast Holender Karol Clusius. Niedługo po sprowadzeniu zaczęto krzyżować gatunki i tworzyć atrakcyjne mieszańce. Wkrótce w Holandii zapanowało prawdziwe tulipanowe szaleństwo. Okres 1636-1637 nazwano Tulpenwoede (tulipomanią). Rzadkie cebulki tulipanów osiągały ceny posiadłości w Amsterdamie.

Popularność tulipanów utrzymuje się do dziś. Na szczęście obecnie cebulki znajdują się w zasięgu każdego właściciela ogrodu. To przepiękne dekoracje rabat, skalniaków i wydzielonych miejsc na trawniku. Aby obficie kwitły i nie sprawiały problemów należy jednak odpowiednio o nie zadbać.

1. Dobre cebulki tulipanów

Cebulki tulipanów zaleca się kupować w sprawdzonych, wyspecjalizowanych sklepach i szkółkach. W takim wypadku możemy być pewni zakupu dobrej jakości cebul bez chorób grzybowych, wirusów i ze zgodnością odmianową.

Warto zwracać uwagę na stan opakowania, które musi przepuszczać powietrze (np.: posiada otwory w folii). Cebulki powinny być okryte łuskami, twarde, jędrne, kształtne, bez śladów uszkodzeń mechanicznych, otworów oraz pleśni.

2. Przygotowanie cebul tulipanów do sadzenia

Stanowisko pod uprawę tulipanów powinno być odpowiednio oczyszczone i spulchnione. Podłoże warto użyźnić nawozami organicznymi, np.: obornikiem i kompostem. Należy unikać sadzenia w glebach ciężkich, gliniastych, mało przepuszczalnych.

Przy samodzielnym rozmnażaniu ( wykopywanie i ponowne sadzenie) cebulki zaleca się zaprawić zaprawą przeciw chorobom grzybowym (np.: Rovral Aquaflo 500 SC). Natomiast cebulki tulipanów dostępne w handlu są z reguły odpowiednio preparowane.

3. Kiedy sadzić cebule tulipanów?

Cebulki tulipanów sadzi się zdecydowanie później niż inne cebule kwiatowe - od połowy września do końca października. Ważna jest głębokość sadzenia. Odmiany niskie i średnie umieszcza się w gruncie na głębokości ok. 10cm. Odmiany wysokie sadzi się głębiej – 15cm. Można przyjąć także zasadę, że głębokość sadzenia jest równa 2-3 wysokościom cebul.

Tulipany sadzi się piętką do dołu. Optymalna rozstawa wynosi 10-15cm. Dla łatwiejszego zlokalizowania cebul a także ochrony przed niektórymi szkodnikami warto stosować ażurowe pojemniki.

4. Wykopywanie i przechowywanie tulipanów

Cebule tulipanów powinno się wykopywać najpóźniej co 2-3 lata – to zapewni obfite kwitnienie i zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób lub szkodników.

Częstsze wykopywanie zaleca się stosować w przypadku tulipanów wielokwiatowych i pełnych, które mają większe wymagania pokarmowe.

Zabieg wykonuje się najczęściej na przełomie czerwca i lipca (większa część łuski powinna być brązowa). Cebule należy oczyścić, lekko przesuszyć i przechowywać w przewiewnym, ciemnym i możliwie ciepłym pomieszczeniu.

Cebulki tulipanów dłuższy czas można przechowywać w pojemnikach z suchym torfem, piaskiem lub trocinami. Na tym etapie należy oddzielić drobne cebulki przybyszowe.

Jeszcze wcześniej – po kwitnieniu – warto wykonać ogławianie. Odłamuje się słupki kwiatowe, aby nie wytworzyły nasion i tym samym nie osłabiały cebul.

Patronem artykułu jest producent cebul kwiatowych Bilscy.info - https://www.bilscy.info/tulipany-ogrodowe