Objawy, przyczyny i leczenie alergii oczu
Wpisany przez W.P.   
poniedziałek, 29 lipca 2019 17:34

Objawy, przyczyny i leczenie alergii oczu

Alergia oczu to popularna nazwa alergicznego zapalenia spojówek spowodowanego bezpośrednim kontaktem z alergenami takimi jak pyłki kwiatowe, drobiny kurzu, grzybami saprofitycznymi, czyli pleśniami, sierścią zwierząt itd.

Oko ludzkie przez cały czas narażone jest na kontakt z alergenami w zanieczyszczonym środowisku.

Okresowo stężenia alergenów są większe i objawy alergiczne występują częściej. Okresami nasilenia objawów alergicznego zapalenia spojówek są na przykład czas pylenia traw czy zanieczyszczenia związane z sezonem grzewczym.

Alergeny mogą występować również w miejscu pracy. Objawy nasilają się w ciągu tygodnia pracy, a łagodnieją w weekendy i podczas urlopów. Typowe alergeny zawodowe to: metale i ich sole, niektóre barwniki, niektóre leki, sierść zwierząt hodowlanych. środki konserwujące, enzymy stosowane w przemyśle spożywczym oraz pył roślinny w przemyśle przetwórczym. Ilość i sposób występowania alergenów wyklucza możliwość ich eliminacji z otoczenia.

Pozostaje więc tylko możliwość jak najlepszego zabezpieczenia śluzówki oka i maksymalnego złagodzenia skutków działania alergenów

Objawy alergicznego zapalenia spojówek

Objawy alergicznego zapalenia spojówek możemy podzielić na dwa rodzaje różniące się przebiegiem.

Objawy sezonowe mają zaostrzony przebieg. Dokuczliwy świąd oczu, przekrwienie spojówek i intensywne łzawienie to objawy charakterystyczne. W 90% przypadków występuje wodnisty katar, kichanie oraz swędzenie w nosie i w uszach. Jeśli ekspozycja na alergen jest mocno może nasilona może wystąpić ostre alergiczne zapalenie spojówek połączone z silnym obrzękiem powodującym zamknięcie szpary powiekowej.

Objawy całoroczne mają łagodniejszy przebieg. Swędzenie oczu ma przebieg okresowy i może ograniczyć się do samych kącików oczu. Może wystąpić stałe przekrwienie i pieczenie z uczuciem zmęczonych oczu podczas dłuższej ekspozycji na alergen. Częstym objawem jest zatkanie nosa. Bardzo często alergiczne zapalenie spojówek współistnieje z alergia pyłkową oraz z alergią górnych dróg oddechowych. Swędzenie, zaczerwienienie, łzawienie oczu i obrzęk powiek utrudniają codzienne funkcjonowanie i znacznie pogarszają jakość życia.

Łatwość, z jaką alergeny przenikają do komórek układu odpornościowego w spojówce oka powoduje, że alergia oka jest jedną z najczęściej występujących.

Leczenie alergicznego zapalenia spojówek

Dla osób zmagających się z alergicznym zapaleniem spojówek bardzo ważna jest profilaktyka. Unikanie kontaktu z alergenami najczęściej nie jest możliwe. Żeby maksymalnie ograniczyć kontakt spojówek z alergenami, należy możliwie często przemywać oczy roztworem soli fizjologicznej.

Dobre wyniki w łagodzeniu objawów alergicznego zapalenia spojówek dają krople do oczu na alergię Zabak® (http://dbamooczy.pl/alergia-oczu/zabak/). Oko to skomplikowany i delikatny narząd i nie ma do niego części zamiennych, dlatego że wszelkimi niepokojącymi objawami należy bezwzględnie zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu lub bezpośrednio do specjalisty.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

ZABAK, 0,25 mg/ml, krople do oczu bez konserwantów, roztwór; 1 ml zawiera 0,345 mg wodorofumaranu ketotifenu, co odpowiada 0,25 mg ketotifenu; Wskazania: Objawowe leczenie sezonowego alergicznego zapalenia spojówek; Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; Podmiot odpowiedzialny: Laboratoires Thea 12, rue Louis Bleriot 63017 Clermont-Ferrand Cedex 2, Francja; Opracowano na podstawie ChPL Zabak z dnia 02.10.2017