Uważaj na upał
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 20 lipca 2019 13:23

Uważaj na upał

Synoptycy zapowiadają nadejście kolejnych fal upałów tego lata. Lekarze z CM Medyceusz radzą unikać wychodzenia z domu, przebywać w klimatyzowanych pomieszczeniach, nie wystawiać skóry na słońce, nawadniać organizm.


 

Z jednej strony mamy lato, wakacje, czas urlopów. Każdy chce cieszyć się słoneczną pogodą, przebywać na świeżym powietrzu, wystawiać ciało na słońce. Z drugiej strony do Polski docierają falami upały, które po prostu mogą być śmiertelnie niebezpieczne. I to dosłownie. Dlaczego?
- Z lekarskiego punktu widzenia, podczas takich upałów, z którymi mieliśmy do czynienia na przełomie czerwca i lipca, między godzinami 11 a 13 trzeba bezwzględnie skracać czas przebywania na słońcu, a tym bardziej nie powinniśmy się opalać, bo to jest po prostu szkodliwe – tłumaczy dr Izabela Haduch – Pietruszka, lekarz CM Medyceusz. - Grozi nam odwodnienie, wahania ciśnienia, zawroty głowy z omdleniami włącznie. Nie zapominajmy ponadto o szkodliwym działaniu promieniowana na skórę, dotyczy to zwłaszcza osób o jasnej karnacji i tych, które mają wiele zmian skórnych, nazywanych popularnie pieprzykami.
Dr Haduch – Pietruszka przestrzega ponadto: osoby starsze i dzieci powinny w takie dni zrezygnować z wychodzenia z domu w czasie największego nasłonecznienia. Jeśli to jest niemożliwe, seniorzy powinni wychodzić z domu wyłącznie z asystą kogoś, kto może im pomóc w razie pogorszenia się samopoczucia. Uważajmy na każdą zmianę: ogólne osłabienie, suchość w ustach, zawroty głowy, mroczki przed oczami – podczas takich ekstremalnych upałów, to są bardzo niebezpieczne symptomy.
W taką pogodę nie zapominajmy o nawadnianiu organizmu. Osoba zdrowa, w sile wieku, nie mająca chorób kardiologicznych czy nefrologicznych powinna wypić minimum dwa i pół litra wody na dobę.


Oto kilka rad, które warto zastosować podczas nadchodzących upałów:


• Unikaj opalania się lub długiej ekspozycji skóry na słońcu („jednorazowo” bez ochrony w cieniu, nie dłużej niż kwadrans)
• Unikaj wychodzenia na słońce w godz. 11 – 15, nie powinni tego robić zwłaszcza seniorzy i dzieci
• Jeśli wychodzisz z domu załóż nakrycie głowy lub weź parasol
• Zakładaj przewiewne ubrania z naturalnych tkanin (bawełna, len)
• Staraj się jak najczęściej przebywać w cieniu
• Noś okulary przeciwsłoneczne
• Przed wyjściem zastosuj kremy z filtrem ochronnym, ponieważ podczas ekstremalnych upałów indeks UV wynosi 7 i 8 czyli wysoki i bardzo wysoki (skala kończy się na 11)
• Pij wodę – najlepiej 2,5 litra regularnie przez cały dzień w „mniejszych dawkach”, unikaj picia dużo „na raz”
• Jeśli możesz weź na drogę zraszacz (np. do prasowania, do kwiatów) i co jakiś czas zwilżaj twarz, głowę i kark
• Osoby starsze powinny wychodzić z asystą, zwłaszcza w godz. 11 - 15
• Nie uprawiaj aktywności fizycznej na powietrzu między godz. 10 a 18
• Jedz więcej niż zwykle owoców i warzywCentra Medyczne Medyceusz to działająca od 20 lat sieć nowoczesnych, prywatnych placówek medycznych w Łodzi. W sześciu placówkach świadczone są kompleksowe usługi medyczne. W skład oferty wchodzi Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ), opieka pediatryczna, poradnie lekarzy specjalistów (AOS), hospitalizacja planowa w Szpitalu Centrów Medycznych Medyceusz, laboratoria, diagnostyka specjalistyczna, transport medyczny, nocna i świąteczna opieka lekarska. Sztandarową usługą CM Medyceusz jest diagnostyka obrazowa (RTG, USG, Rezonans Magnetyczny, Tomografia Komputerowa, Mammografia). Placówki mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, a także świadczą usługi komercyjne.

 

/źródlo - /

Poprawiony: sobota, 20 lipca 2019 13:31