Dlaczego warto zachęcać malucha do poznawania nowych smaków?
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 19 lipca 2019 11:00

Dlaczego warto zachęcać malucha do poznawania nowych smaków?

Odpowiednio zbilansowana i urozmaicona dieta dziecka w pierwszych latach jego życia odgrywa kluczową rolę w rozwoju młodego organizmu. Jest również bardzo ważna dla kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych u niemowlęcia. Jeśli dziecko wcześnie zostanie przyzwyczajone do różnorodnych produktów, w późniejszym okresie szybciej zaakceptuje również inne smaki. Urozmaicanie diety malucha to także świetny pretekst do rozwijania u niego umiejętności samodzielnego jedzenia.

Różnorodność dla prawidłowego rozwoju

Aby młody organizm mógł harmonijnie dojrzewać, potrzebuje odpowiedniej ilości białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin czy składników mineralnych, które należy dostarczać wraz z pożywieniem. Każdego dnia niemowlę intensywnie rośnie, a jego mózg, mięśnie, serce i inne narządy potrzebują energii do tego, by nieustannie pracować i prawidłowo funkcjonować. Podawana dziecku żywność powinna zatem zawierać niezbędne składniki odżywcze w takich ilościach, które będą odpowiadały wymaganiom młodego organizmu. Maluszek, który jest na etapie rozszerzania diety, zwykle bardzo chętnie próbuje nowych smaków. Warto wykorzystać ten moment i urozmaicać jego menu, podając mu różnorodne produkty. Zróżnicowana dieta, dzięki temu, że bazuje na wielu produktach, pomaga realizować rosnące zapotrzebowanie dziecka na ważne składniki pokarmowe.

W trosce o przyszłość niemowlęcia

Etap rozszerzania diety to ważny moment, w którym kształtują się preferencje smakowe niemowlęcia. W przyszłości dziecko samodzielnie będzie podejmowało decyzje o swoim codziennym jadłospisie. Właśnie dlatego warto zadbać, by już od najmłodszych lat kształtować u niego prawidłowe nawyki, które pozytywnie wpłyną na jego wybory żywieniowe w kolejnych latach życia. Istnieje duża szansa, że jeśli dziecko pozna różnorodne smaki w okresie wczesnego dzieciństwa, chętniej będzie spożywać urozmaicone posiłki w przyszłości.

To ważne!Doskonałym pomysłem jest, aby pierwsze nowe pokarmy w diecie niemowlęcia miały łagodny smak i kremową konsystencję. Na początku idealnie sprawdzają się delikatne przeciery lub musy – warzywne, a następnie owocowe. Nieco później (kiedy maluch pozna smak pierwszej marchewki czy jabłka) jego menu mogą urozmaicić produkty zbożowe, a także mięso, ryby czy przetwory mleczne takie jak jogurt. z czasem do jadłospisu można wprowadzać produkty o nowych strukturach, z większymi kawałkami do gryzienia.

Wsparcie dla nabywania nowych umiejętności

Podawanie różnorodnych produktów to również doskonała okazja do rozwijania niezależności dziecka. Już przed pierwszymi urodzinami maluch próbuje samodzielnie chwytać łyżeczkę i dotyka pokarmów rączką, czerpiąc przy tym radość z poznawania rozmaitych smaków, struktur czy zapachów. Zdobywanie tego typu doświadczeń uczy dziecko nowych umiejętności. Im więcej smaków, tekstur i nietuzinkowych połączeń rodzic zaserwuje dziecku, tym bardziej zostanie rozbudzona ciekawość maluszka i chęć na kolejne doświadczenia.

Bezpieczna różnorodność

Dla wsparcia harmonijnego rozwoju młodego organizmu kluczowe znaczenie ma nie tylko różnorodność w diecie, ale także bezpieczeństwo podawanych dziecku produktów. Istnieje kategoria produktów przeznaczonych specjalnie dla niemowląt i małych dzieci. Taka żywność wyróżnia się umieszczonym na opakowaniu wskazaniem wieku, od jakiego można ją podawać. Rodzice mogą mieć pewność, że to bezpieczny wybór dla maluszka – produkty dla najmłodszych spełniają bowiem wyjątkowo restrykcyjne normy jakości, znacznie bardziej surowe niż w przypadku produktów ogólnodostępnych. Przykładem, który idealnie sprawdzi się na etapie rozszerzania diety, są delikatne owocowe musy, dostępne także w połączeniu z kremowym jogurtem. Te w wygodnych tubkach to idealne rozwiązanie dla rodziców, dzięki któremu mogą oni zaspokoić apetyt maluszka w każdym miejscu – zarówno podczas zabawy w domu, jak i dłuższej wyprawy. Nie ma więc potrzeby rezygnować ze wspólnego spaceru czy wycieczki, jeśli niemowlę zgłodnieje – pod okiem mamy maluch może uczyć się różnorodności w dowolnym czasie i miejscu.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

/źródło - /