Codzienne funkcjonowanie z protezą zębową - co może nam przeszkadzać
Wpisany przez S.Z.   
środa, 17 lipca 2019 09:27

Codzienne funkcjonowanie z protezą zębową - co może nam przeszkadzać

Braki w uzębieniu to nie tylko problem estetyczny. Powodują także szereg konsekwencji zdrowotnych, dyskomfort fizyczny, a także psychiczny. Często osoba borykająca z tym problemem decyduje się na ruchomą protezę zębową. Zakres i wielkość uzupełnienia jest ściśle uzależniona od ilości braków i jakości pozostałych zębów. Zarówno mała, jak i duża proteza może być na początku uciążliwa. Warto wiedzieć co może nam przeszkadzać. Poniżej kilka rad, które pomogą we wczesnym użytkowaniu protez ruchomych.


 

Proteza zębowa wykonywana jest dla każdego indywidualnie. Pomimo tego, po pierwszym założeniu może powodować ból i dyskomfort. Błona śluzowa jamy ustnej, do której przylega płyta protezy, przyzwyczaja się do nowej sytuacji od dwóch do czterech tygodni. Jest to czas, w którym uzupełnienie protetyczne „osiada” w jamie ustnej. Kontrolne wizyty u stomatologa są ważne w celu ewentualnej korekty, przez co możemy zmniejszyć dolegliwości spowodowane nowym uzupełnieniem. Co jeszcze może nam przeszkadzać?

Problemy przy spożywaniu pokarmów

Rozpoczynając użytkowanie uzupełnień protetycznych, warto zwrócić szczególną uwagę na dietę. Powinna ona zawierać pokarmy miękkie, które nie obciążają błony śluzowej i pozwalają na stopniowe przyzwyczajanie się do protezy. Należy też pamiętać o wpływie naszego menu. Dieta bogata w węglowodany sprzyja drożdżycy jamy ustnej. Niektóre pokarmy mogą natomiast powodować dyskomfort, np. mak, drobne pestki malin czy truskawek dostają się pod płytę protezy i drażnią błonę śluzową. Na początku użytkowania protezy mogą też występować przejściowe zmiany w odczuwaniu smaku. Na pewno nie należy się zniechęcać, gdyż zazwyczaj pierwsze trudności związane z nową protezą są okresem przejściowym.

Urazy w jamie ustnej

Najważniejsze, aby nasza proteza była odpowiednio dopasowana. Złe przyleganie jest główną przyczyną drażnienia mechanicznego. Jednak nawet prawidłowo przygotowana może na początku powodować dyskomfort i mikrourazy w jamie ustnej. W takim przypadku warto zastosować preparat, który pomoże w szybkim zagojeniu (jak np. Sachol Aftigel) i będzie zapobiegał ich przerodzeniu się w większy problem, przy jednoczesnym odizolowaniu zmian od czynników drażniących.

Odpowiednia higiena

Należy pamiętać, że proteza zębowa wymaga szczególnej pielęgnacji. Podczas jedzenia i picia na protezie, podobnie jak na zębach, osadzają się cząsteczki pokarmów. Chcąc dobrze ją oczyścić najlepiej użyć specjalnej dwustronnej szczoteczki do protez oraz specjalistycznej pasty, która jest delikatniejsza od tej tradycyjnej. Te zwykłe mogą zarysować protezę i stworzyć w niej mikroszczeliny, które stają się doskonałym miejscem do rozwoju bakterii. Ponadto, co najmniej raz na tydzień powinniśmy „wykąpać” naszą protezę w wodzie ze specjalnym środkiem odkażającym. Brak higieny powoduje zaleganie resztek pokarmowych, powstawanie osadu na protezie i namnażanie grzybów drożdżopochodnych.
Dbajmy nie tylko o protezę, ale również o jamę ustną, czyśćmy język, policzki od wewnątrz oraz dziąsła. W tym celu wykorzystujemy szczoteczkę do zębów i specjalną pastę, dzięki temu nie tylko zbierzemy z dziąseł resztki jedzenia, ale też pobudzimy ich ukrwienie.
Więcej informacji na temat zdrowia jamy ustnej można znaleźć na stronie www.niemusicitoprzeszkadzac.pl

Sachol Aftigel – wyrób medyczny przydatny w leczeniu aft, aftowego zapalenia jamy ustnej i mikrozmian w jamie ustnej wywołanych na przykład przez stałe lub ruchome protezy bądź aparaty ortodontyczne. Dzięki skuteczności naturalnych, standaryzowanych ekstraktów wyrób ten tworzy ochronną warstwę przykrywającą mikrozmiany i ogranicza bolesne objawy oraz pieczenie. Ponadto sprzyja on procesowi odnowy nabłonka. Dostępny w tubie 12 ml.

/źródło - /

Poprawiony: środa, 17 lipca 2019 09:43