„Mamo, czy jest coś słodkiego?” |
Wpisany przez S.Z. |
wtorek, 16 lipca 2019 09:03 |
„Mamo, czy jest coś słodkiego?”Aż 92 % rodziców przyznaje, że pozwala swoim dzieciom na słodycze*. Większość z nich (57,5%) deklaruje, że dzieci jedzą słodkie przekąski kilka razy w tygodniu, natomiast w co trzeciej rodzinie ma to miejsce codziennie. Wspólnie z dietetykiem Jadwigą Przybyłowską poszukamy odpowiedzi na pytanie, jak nauczyć dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych, całkowicie nie rezygnując ze słodkich przyjemności. Wyssane z mlekiem matkiDzieci mają naturalnie uwarunkowaną preferencję słodkiego smaku. Odpowiada za to słodkawy smak mleka matki. Jest on dla dziecka czymś naturalnym, przyjemnym i bezpiecznym. Mimo to, nie powinien zdominować upodobań smakowych dziecka, które kształtują się już w życiu płodowym.
Szczególnie wrażliwym okresem, w aspekcie kształtowania gustu smakowego dziecka, są jego pierwsze trzy lata życia. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych w okresie rozszerzania diety dziecka, jest dosładzanie posiłków, a także traktowanie słodkich przekąsek czy dań w kategoriach nagrody. Jednakże, warto pamiętać, że nie ma konieczności całkowitej rezygnacji ze słodkich deserów, przekąsek czy napojów. Kluczem do sukcesu jest nauczenie swojej pociechy dbałości o jakość i wartość zdrowotną posiłków spożywanych każdego dnia. „Czym skorupka za młodu...”Kolejną ważną kwestią jest kultura jedzenia. Spożywanie posiłków w pośpiechu, na ulicy, a także przed telewizorem lub komputerem sprzyja przejadaniu się. Według badań Instytutu Matki i Dziecka nadwaga częściej dotyka dzieci wychowywane przez samotnych rodziców. Wspólne posiłki rodzinne, kiedy można bezpośrednio korygować złe nawyki, inspirować i dawać dobry przykład – to skuteczna metoda profilaktyki otyłości i chorób z nią powiązanych – radzi dietetyk, Jadwiga Przybyłowska
Dobre, bo słodkie?Jak pokazały wyniki badania postaw rodziców, przeważająca większość (92 %) pozwala swoim pociechom na regularne spożywanie słodyczy. Najczęstszym smakołykiem serwowanym dziecku jest czekolada (52 %). Na kolejnych pozycjach wymieniane były batony (35 %), cukierki (32 %) oraz wszelkiego rodzaju ciastka i ciasteczka (31 %). Większość rodziców (58 %) zadeklarowała, że ich dzieci spożywają słodycze kilka razy w tygodniu (codziennie lub w weekendy), przy czym codzienna konsumpcja ma miejsce w co trzeciej rodzinie. Prawie połowa ankietowanych twierdzi także, że ich dzieci zjadają tylko słodycze oferowane przez nich samych lub innych opiekunów, a jedynie co czwarty rodzic uważa, że ich pociecha spożywa takie słodycze, na jakie ma ochotę.
/źródło - |
Poprawiony: wtorek, 16 lipca 2019 09:16 |
Nowości
- Świąteczny wieniec bezowy - przepis
- Otwarcie nowego traktu porodowego w szpitalu EMC Zdrowie w Kwidzynie
- Czy kobiety i mężczyźni widzą... inaczej?
- 500 minus, czyli ile wydaje statystyczny Polak na prezenty świąteczne?
- Jak zachęcić niemowlę do poznawania różnorodnych smaków?
- Premiera Susan Swimwear w butiku Visha Moda i V Showroom!
- Powrót mamy do pracy. Jak skutecznie pogodzić obowiązki rodzica i pracownika?
- Małe zmiany, wielki efekt – Polacy zmieniają swoje nawyki!
- Pedodonta leczy stopy a periodontolog to krewny archeologa?
- Idealne stylizacje na Boże Narodzenie i Sylwestra!
- Top 5 składników pielęgnacyjnych na jesienną chandrę
- Własnoręczne dekoracje betonowe: super pomysły
- Bóle głowy czy stawów, osłabienie? To jesienne przeziębienie, a może objawy boreliozy?
- Dla kogo jest woda alkaliczna i jakie ma właściwości?
- Szklanka soku poprawia pamięć, koncentrację i spostrzegawczość
- Narkotyki krążą wokół każdego
- Wolne środki Polaków – w co chcielibyśmy je zainwestować?