O "lejkach" na lany poniedziałek Drukuj Email
Wpisany przez Zofia Zubczewska   
środa, 20 kwietnia 2011 18:42

O „lejkach” na lany poniedziałek

 

Siedzę z moją wnuczką, czteroletnią Basią na dywanie i bawimy się lalkami. Basia dziwnie kręci się, więc pytałam ją, czy nie chce siusiu. - Nie, Baba, nie chcę – odpowiadała stanowczo lecz widać, że nie mówi prawdy, gdyż szkoda jej czasu na siusianie.
altNagle Basia wstaje, ściska uroczo kolanka i woła:
- Sikuuu!
Zrywam się, wiem, że sekundy dzielą nas od katastrofy: - Trzymaj Basia, trzymaj już lecę po nocnik!

Wracam błyskawicznie z łazienki, Basia siada na tronie, niestety za późno, majteczki są już trochę mokre.

– Basiu – mówię z wyrzutem – nie trzymałaś.

- Baba – tłumaczy mi Basia bardzo poważnie – Ja nie mam za co trzymać, przecież jestem dziewczynką.

 

Kochane Babcie! Na pewno nie raz brałyście udział w przygodzie podobnej do tej, opisanej przeze mnie. Nauka korzystania z toalety zajmuje dużo czasu i wymaga cierpliwości. Uważam jednak, że trzeba do niej podchodzić na luzie, nie za często przypominać dziecku o nocniczku i nie krzyczeć za zmoczenie majteczek.

Nauka ta ma różne fazy, o których opowiem, uwzględniając to, co nowego usłyszałam na różnych konferencjach prasowych.


   1. Pierwsza faza to nauka korzystania z nocniczka. Powinno się ją zacząć pomiędzy drugim a trzecim rokiem życia (zdanie dr med. Michała Maternika z Kliniki Chorób Nerek z Gdańska). Zatem dużo później niż ja to robiłam. Po namyśle doszłam do wniosku, że jest to słuszne podejście. Rzeczywiście, złapanie sików do nocniczka rocznego malucha jest dziełem przypadku. Natomiast większość dwuletnich dzieci w ciągu kilku dni uczy się świadomego korzystania z nocniczka. Umiejętność ta utrwala się w przedszkolu, gdyż dzieci spędzają tam czas według ustalonego programu, w którym przewidziany jest czas na siusianie. Rzadko więc zdarza się tam, aby zagapiły się w zabawie, popuszczając w majteczki.

2.  Pozbycie się pieluchy w nocy. Ta faza trwa czasem długo, ale można ją skrócić wprowadzając kilka zasad:

● maluch powinien pić równomiernie przez cały dzień, tak aby nie czuł się specjalnie spragniony wieczorem.

- na dwie godziny przed snem nie częstować dziecka piciem, a jeśli to w jak najmniejszych ilościach.

● przed położeniem się spać dziecko musi zrobić siusiu – powinien to być obowiązujący rytuał.

● rano, gdy maluchowi uda się obudzić w suchym łóżku, pochwalić go za to. Nic nie mówić, gdy tak się nie stanie. Mokre łóżko w nocy nie jest objawem lenistwa dziecka, tylko wypadkiem podczas nauki, takim jak upadek podczas nauki chodzenia.

● pamiętajmy o zabezpieczeniu materaca ceratką, nawet wtedy gdy już prawie jesteśmy pewni, że dziecko na sucho przesypia noc.

● jeśli nasz maluszek skończył już pięć lat, a ciągle moczy się w nocy, należy pójść z nim do lekarza. Moczenie się w nocy nie jest objawem stresu dziecka – takie myślenie to przesąd, o czym z prawdziwym zaskoczeniem dowiedziałam się ostatnio. (Piszę o tym w osobnym artykule) Siusianie w nocy jest objawem najczęściej niedojrzałości układu moczowego. Niedojrzałość tę trzeba zdiagnozować i leczyć po to, aby nie była ona powodem cierpień psychicznych dziecka, mówiąc inaczej po to, aby nie wyśmiewali go koledzy i aby on sam nie czuł się gorszy od innych.

Zatem moczenie w nocy nie jest objawem zaburzeń emocjonalnych u dziecka, lecz moczenie to może stać się przyczyną zaburzeń, a zaburzenia te mogą zaważyć na całym życiu dziecka.

3.         Trzecia faza jest dla mnie najbardziej denerwująca. Chodzi mi o starsze dzieci, które już panują nad swoim pęcherzem, ale którym szkoda czasu na zrobienie siusiu. Doprawdy nie mam dobrej rady na takie „lejki”. Próbowałam wszystkiego: prośby i groźby. Skutkowało różnie. Ciągle zdarzały się wypadki i wpadki aż do szkoły podstawowej, gdy już nie wypada pytać kawalera względnie panny o to, czy ma suche majteczki.

Tak, czy siak na maturę wszyscy w mojej rodzinie poszli w suchej bieliźnie, a parę lat po niej zaczęli…uczyć swoje dzieci korzystania z nocniczka.

Babcia Zosia.


 

 

Poprawiony: wtorek, 07 stycznia 2014 19:05