Korzyści ze stosowania aloesu w kosmetykach i produktach leczniczych
Wpisany przez W.P.   
poniedziałek, 08 lipca 2019 08:58

Korzyści ze stosowania aloesu w kosmetykach i produktach leczniczych

Pozycja aloesu jako najistotniejszej rośliny w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmakologicznym jest niepodważalna. To sukulent, urastający do rangi super produktu, o szeregu właściwości, które przyniosły mu palmę pierwszeństwa, bez nadmiernej promocji i sztucznego marketingu. W przypadku aloesu rynek generuje miliony dolarów rocznie, zamkniętych w setkach tysięcy ton zielonych liści, pokrytych grubą skórą, z drogocennym miąższem w środku, które są przetwarzane na kremy, żele i soki.

Nie jest to wynik chwilowej mody, ale wieków tradycji oraz nowoczesnych badań, które wspólnie ze zwiększającą się tendencją do propagowania zdrowego trybu życia, sprawiły, że możemy śmiało stwierdzić, że aloes jest obecnie na szczycie swej popularności.

Aby lepiej zrozumieć ten fenomen, warto lepiej poznać tę niepozorną, kaktusowatą roślinę, która zachwyca badaczy, pacjentów i zwolenników naturalnych kosmetyków na całym świecie.

Dlaczego warto sięgnąć po aloes?

Na temat aloesu napisano już tysiące rozpraw naukowych i artykułów. Z każdym kolejnym rokiem są odkrywane jego nowe właściwości. Większość preparatów aloesowych jest wykonywana z liści. Składają się one w ponad 99% z wody. Pozostały, niecały 1% to liczne substancje aktywne, których obecnie naliczono już więcej niż 150.

Należą do nich antichinony, kwasy tłuszczowe, aminokwasy, polisacharydy, witaminy i minerały. W jaki dokładnie sposób działają na nasze organizmy? Poniżej przedstawiamy kilka różnych zastosowań, obrazujących szerokie wykorzystanie tej rośliny.

Pielęgnacja zębów i jamy ustnej

Coraz częściej wykorzystuje się aloes do produkcji kosmetyków do higienizacji jamy ustnej. Oprócz płynów do płukania ust, pojawiają się pasty do zębów, których zadaniem jest zredukowanie płytki nazębnej. Jest to możliwe dzięki antybakteryjnym właściwościom aloesu. Płytka składa się głównie z bakterii, które żel aloesowy skutecznie usuwa, sprawiając, że odzyskujemy piękny i biały uśmiech, bez stosowania inwazyjnych i drażniących substancji syntetycznych.

Z kolei właściwości przeciwzapalne oraz łagodzące świąd i ból pomagają poprawić kondycję dziąseł i wewnętrznych ścian jamy ustnej, lecząc stany zapalne i bolesne afty.

Zastosowanie antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne przy aplikacji na skórę

Badacze z Hiszpanii zwrócili niedawno uwagę, iż nie tylko miąższ aloesu zawiera w sobie silne antyoksydanty i substancje o właściwościach antybakteryjnych, spowalniające proces starzenia oraz wspomagające układ immunologiczny. Według specjalistów znajdują się one również w skórze i kwiatach aloesu.

Ochrona przed słońcem – szkodliwe promieniowanie UV

Niemal każdy z nas uwielbia ciepłe, letnie dni. Nie można jednak w tym czasie zapominać o ochronie przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Czym ono tak naprawdę jest? Dzieli się na dwa główne rodzaje – UVA i UVB. Każdy z nich oddziałuje na naszą skórę w inny sposób. Promieniowanie typu A prowadzi do fotostarzenia skóry, typ B z kolei odpowiada za powstawanie opalenizny, ale też oparzeń słonecznych.

Niektórzy badacze twierdzą, że w ochronie przeciwsłonecznej może nam pomóc właśnie aloes, jako naturalne źródło filtrów UV. W jego składzie znajduje się bowiem spora grupa wspomnianych już antyoksydantów, które tworzą barierę ochronną dla skóry od wewnątrz, dbając o jej dobrą kondycję i bezpieczeństwo.

Oparzenia nie tylko po ekspozycji na słońce pod ścisłą kontrolą

Jednym z najpowszechniejszych zastosowań aloesu, które znały już nasze babcie, jest użycie go jako preparatu zmniejszającego podrażnienia wywołane poparzeniami słonecznymi. Aplikowany na skórę w formie żelu lub balsamu, znacząco przyspiesza i usprawnia proces gojenia skóry i wszelkich ran, poprzez stymulację włókien kolagenowych, ale też intensywne nawilżenie i zmniejszenie odczuwania bólu.

Badacze uważają, że aloes może być skutecznym lekiem na różnego typu oparzenia drugiego stopnia.

Oczyszczanie organizmu – regulacja układu pokarmowego

Równie często aloes jest wykorzystywany jako środek wspomagający przy chorobach żołądka oraz całego układu pokarmowego. Znajdujące się w jego składzie antichinony mają działanie przeczyszczające, dzięki czemu dochodzi do oczyszczenia kosmków jelitowych z zalegających na nich produktów przemiany materii. Usunięcie tych pozostałości sprawia, że substancje odżywcze mogą wchłaniać się znacznie skuteczniej i w większej ilości. Regulacja pracy jelit i żołądka wspiera sprawny metabolizm, a to wpływa korzystnie na proces zrzucania zbędnych kilogramów.

Aloes dobry na wszystko

Aloes działa wszechstronnie, aktywnie wspierając niemal wszystkie układy w organizmie ludzkim. Wpływa na proces trawienia, poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, sprawnie usuwa z organizmu wirusy, bakterie i rodniki.

Dzięki regularnemu stosowaniu tej rośliny – zarówno zewnętrznie na skórę, jak i doustnie, mamy szansę znacząco poprawić swoją kondycję zdrowotną, a także ogólne samopoczucie i wygląd.

Aloes ma olbrzymi wpływ na ludzki organizm. W niniejszym artykule przedstawiliśmy tylko przykładowe zastosowania dla zdrowia i urody. Jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej, zachęcamy do odwiedzenia strony: NajlepszyAloes.pl