21 marca – był idealnym dniem na wycieczkę do lasu
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 24 marca 2019 11:55

21 marca – był idealnym dniem na wycieczkę do lasu

Każdego roku, 21 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lasu. W tym dniu na całym świecie organizowane są akcje mające zwrócić uwagę na lasy i ochronę środowiska. To także doskonała okazja, aby udać się na spacer do lasu i posadzić w nim drzewo. Takie działanie realizują wolontariusze IV edycji programu Działamy i wspieramy, firmy De Heus, wspólnie z Nadleśnictwem w Kutnie oraz ponad 80 dzieci ze Szkół Podstawowych w Gołębiewku, Łaniętach i Krośniewicach. Łącznie posadzili 7000 drzewek, czyli 1 ha lasu!


5 mln hektarów lasów mniej

Rocznie z powierzchni ziemi znika około 5 mln hektarów lasów. To tak, jakby w ciągu sekundy znikał las o powierzchni boiska do piłki nożnej. Ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Międzynarodowy Dzień Lasu, ma na celu podnoszenie świadomości ludzi na temat znaczenia ich ekosystemów dla prawidłowego funkcjonowania planety.
Dlaczego lasy są tak ważne? Lasy to miejsce o bogatej bioróżnorodności. Oprócz oczywistej funkcji, jaką jest oczyszczanie powietrza i hamowanie zmian klimatu, utrzymują odpowiednią wilgotność gleby i powietrza. Odgrywają także niezastąpioną rolę w przeciwdziałaniu powodziom i spowalnianiu procesów erozji. Drzewa zaś regulują klimat, łagodząc nagłe zmiany temperatury. Stanowią środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt.

7000 nowych drzew w Kutnie

Akcję sadzenia lasu zainicjowali pracownicy firmy De Heus wraz z Nadleśnictwem Kutno. Wolontariusze we współpracy z leśnikami poprowadzili prelekcję dla najmłodszych na temat zakładania lasu i funkcjonowania ekosystemu, z uwzględnieniem malejących populacji rodzimych gatunków zwierząt. Odbyły się także warsztaty dotyczące lokalnych rodzajów drzew oraz pogadanka na temat bezpieczeństwa w lesie i w drodze do niego.
– Wspólnie z ponad osiemdziesięciorgiem dzieci zasadziliśmy 7000 sadzonek dębu, modrzewia i sosny. Chcieliśmy, by każde dziecko własnoręcznie zasadziło takie swoje drzewo. To ważne, aby dzieci od najmłodszych lat miały kontakt z przyrodą oraz poczuły związek między sobą a drzewkiem, które w niedługiej przyszłości urośnie i będzie produkowało tlen, którym wszyscy będziemy oddychali. – komentuje Ireneusz Tarłowski, lider projektu.
Nie zabrakło także zabaw i konkursów dla dzieci. Całość została zakończona ogniskiem z kiełbaskami oraz wręczeniem prezentów, w tym dyplomów oraz gadżetów odblaskowych, które na co dzień będą dbały o bezpieczeństwo dzieci.
– 21 marca (każdy inny dzień również), to idealna okazja do odwiedzenia najbliższego lasu. Chociaż oczywiście każdy inny dzień jest równie dobry, zwłaszcza, że pogoda sprzyja. Zachęcamy do zabrania ze sobą dzieci. Las oferuje wiele dobrego. Warto spędzić w nim dłuższą chwilę. Daje to wiele radości, o czym mieliśmy okazję przekonać się dziś, świetnie spędzając czas z dziećmi przy okazji czyniąc dobro i troszcząc się o nasze środowisko. – dodaje Sylwia Prośniewska z De Heus.

Wolontariusze zadbali także o ptaki

Wolontariusze programu Działamy i wspieramy, chcą także zwrócić uwagę na zagrożone gatunki zwierząt z okolic Kutna. W tym celu nie tylko zbudowali i przymocowali w lesie budki lęgowe dla ptaków, ale i wspierają hodowlę kuropatw, pomagając odbudować populację tego ptaka w woj. łódzkim i przekazując paszę De Heus.
– Prowadzony przez nas program „Działamy i wspieramy” to jeden z ważniejszych obszarów działań De Heus. Współdziałanie z lokalnymi społecznościami i instytucjami to przyjemność, która pozwala dzieciom bezpieczniej funkcjonować, rozwijać swoje pasje i spędzać czas z bliskimi. Obserwowanie radości tych młodych ludzi to dla nas najlepsza nagroda. Szczególnie cieszy mnie także to, że w tym roku do programu dołączyła grupa nowych wolontariuszy. Przed nami wiele pracy, ale i ciekawe projekty np. szkolne miasteczko ruchu drogowego, bezpieczne ścieżka byczka Leszka czy też bezpieczna przystań. – komentuje Karolina Pietrzko, koordynator „Działamy i wspieramy”.

O Działamy i wspieramy

Celem programu jest edukacja i podnoszenie świadomości dzieci na temat bezpieczeństwa na wsi, ekologii oraz żywienia. W jego ramach pracownicy tworzą, a później realizują projekty wspierające dzieci. W program włączają się również społeczności lokalne. Łącznie na trzy poprzednie edycje programu firma przeznaczyła ponad 1,1 mln zł, m.in. tworząc place zabaw, przygotowując rajdy rowerowe, budując lęgowiska dla dzikich ptaków czy organizując lekcje edukacyjne na temat bezpieczeństwa i zwierząt gospodarskich.

/źródło - /